The news is by your side.

Erbil’den Halepçe için Bağdat’a çağrı

Kürdistan Hükümeti, Halepçe Katliamı’nın 31. yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayınlayarak, Bağdat hükümetinin, Irak devletinin mağduru olan Halepçe halkına karşı ahlaki ve yasal sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini vurguladı. 

Kürdistan-parlamento

Bu gün 16 Mart Halepçe Katliamı’nın 31. yıldönümü. Bundan tam 31 sene önce zamanın Irak Cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin’ın Kürdistan Bölgesi’ndeki Halepçe kentine kimyasal silahlarla saldırıp Kürt halkına ve insanlığa karşı işlediği büyük suçun yıldönümü.

Kürdistan hükümeti, Halepçe Katliamı’nın yıldönümüne ilişkin yazılı bir mesaj yayımladı. Mesajda şöyle denildi:

Benzer Haberler
1 86

“Bu gün itibariyle Halepçe’nin Irak’ın eski rejimi tarafından kimysal gazlarla bombalanmasının üzerinden tam 31 yıl geçti. Bu olayda 5 binin üzerinde masum insanımız şehit oldu, binlercesi ise yaralandı, yüzlercesi bu olaydan dolayı acı çekiyor. Binlerce aile Kürdistan’ın diğer bölgelerine göç etmek zorunda kaldı. 

Bu katliamın yıldönümünde, halkmızın bu katliama verdiği kurbanlara ve tarihimizdeki mücadelelere saygı göstermenin yanı sıra Kürdistan Bölgesi Hükümeti olarak Halepçe halkının kimyasal saldırıda mağdur olan ailelere, yaralılara gerekli yardımları yapmayı birinci vazidfe olarak görmektedir. Elbette Halepçe halkı daha fazla hizmete layıktı.

Irak hükümetinin, Halepçe kentine karşı ahlaki ve yasal sorumluluklarını yerine getirmesini ve Halepçe halkına gereken maddi-manevi, çevresel alandaki her türlü gerekli desteği vermesini talep ediyoruz. Çünkü Irak devleti Halepçe halkını mağdur etmişti.

Şehit Halepçe kenti nasıl halkımızın acılarının bir sembolüyse, aynı zamanda varoluşumuzun ve direnişimizin de sembolüdür. Bu felaket olayda kaybettiklerimiz sonsuza kadar halkımızın vicdanında anıları yaşamaya devam edecektir. 

Halepçe kimyasal saldırısında şehit düşen masumlara ve tüm Kürdistan şehitlerine binlerce selam olsun.”

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.