ENKS’den ABD’ye: PYD ile bizi yakınlaştırın

ABD / Suriye / Rojava Haberleri – ZERnews: Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Genel Sekreterliği üyesi Muhsin Tahir, ABD’nin PYD ile ENKS aralarında bir yakınlaşmayı sağlayabileceğini ifade etti.

 Rudaw’a açıklamalarda bulunan ENKS’li Tahir, Kürtler arasındaki birliğe inandıklarını söylerken, ABD gibi Kürt güçleriyle yakın ilişki içinde olan devletlerin bu konuda arabulucu olabileceğini savundu.

Uluslararası tarafların, özellikle de ABD’nin bu konuda rol almasını istiyoruz” diyen ENKS’li Tahir, PYD ile imzaladıkları geçmiş anlaşmalar çerçevesinde yeniden masaya oturabileceklerini söyledi. Muhsin Tahir, “Başkan Mesut Barzani’nin öncülüğünde PYD ile aramızda üç anlaşma sağlandı. O anlaşmaları esas alarak sorunlarımızı çözebiliriz” dedi. ENKS’nin sürekli Kürtler arası birliğe vurgu yaptığını ifade eden Tahir, “ABD bugün bu konuyla fazla ilgilenmiyor. Çıkarı olsa önceden bunu yapmak için adım atardı. Tekrar ediyorum, ABD’nin bu konuda çabuk adım atması lazım. Kürtler onların öncülüğünde toplanabilir” dedi.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...