Enflasyon’da 15 yıllık zirve; Dolar’da hareketlilik yaşandı

Türkiye Haberleri – ZERnews: Türkiye’deki kur gerilimi sonrası yaşanan ekonomik kriz, enflasyon verilerine de yansıdı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) açıkladığı yeni verilere göre yıllık enflasyon Eylül ayında yüzde 24,52’ye ulaşarak son 15 yılın zirvesine ulaştı. Aylık enflasyon ise yüzde 6,30 olarak duyuruldu.

Böylelikle açıklanan son verilere göre, yıllık enflasyon Ağustos 2003’teki yüzde 24,9 seviyesinden bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Enflasyonun piyasa beklentilerinin üzerinde gelmesiyle güne 5,98 seviyesinden başlayan Dolar, 6.06 TL’ye kadar yükseldi.

Öte yandan ev eşyasında yıllık enflasyon yüzde 37.3, ulaştırmada enflasyon yüzde 36.6 olarak açıklandı. Bu yıl TL’nin ABD Doları karşısında yüzde 40’a yakın değer kaybetmesi ile petrol fiyatlarındaki artış, enflasyonda hızlı yükselişin en önemli sebepleri olarak belirtiliyor.

Diğer yandan tüketici fiyatlarının yanı sıra üretici fiyat endeksinde de yıllık bazda sert yükseliş gerçekleşti. Üretici fiyatlarında yıllık bazda yüzde 46,15 artış yaşanırken, aylık bazda artış yüzde 10,88 oldu. Bir önceki aya göre en fazla artış enerji sektöründe yaşandı. Elektrik ve gazda aylık bazda artış yüzde 40,21 olurken, ham petrol ve doğal gazda artış yüzde 16,95 olarak açıklandı.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...