The news is by your side.

Tarihte Bugün: Kürtlere karşı gerçekleştirilen Enfal Soykırımı, tarihi bilgi, video ve fotoğraflar

El-Enfal Operasyonu, El-Enfal Harekâtı veya Kürt Soykırımı (Arapça: الأنفال ‎حملة veya عمليات الأنفال) Irak’taki Saddam Hüseyin rejimi tarafından yürütülen ve liderliğini Ali Hasan el-Mecid’in yapmış olduğu, esas olarak Kürtleri hedef alan bir operasyondur. Operasyon ismini Kur’an’daki Enfal Suresinden almaktadır.

Genelde Kürtlere karşı soykırım girişimlerini meşrulaştırmak için egemen ülkeler Kuran Ayetlerini öne çıkarmıştır. Halbuki Kur’an-ı Kerim’de “Bir insanı öldüren tüm insanlığı öldürmüştür” hükmü var:

Benzer Haberler
1 1,157

“İşte bu yüzden biz, İsrailoğulları üzerine şunu yazdık: Kim bir kişiyi, bir kişiye karşılık yahut yeryüzünde bir fesat sebebiyle olmaksızın öldürürse, insanları toptan öldürmüş gibidir. Ve kim bir kişiye hayat verirse insanlara toptan hayat vermiş gibidir. Andolsun, resullerimiz onlara açık-seçik kanıtlar getirmişlerdir. Ama onlardan birçoğu bunun ardından da yeryüzünde zulüm ve azgınlığa sapmaktadır.” (Maide Suresi 32. Ayet)

Bu temelde ele alındığında özellikle kundaktaki Kürt çocuklarının bile hedef alındığı düşünülürse Enfal Soykırımı, Fetih Suresi’ni kullanarak saldıranlar aslında Allah’ın kanunlarını inkar ediyor.

Enfal soykırımında Kürt kadınları esir alınarak Arap ülkelerinde satılmış, Filistinli gönüllü askerlere de bekar Kürt kızlarına tecavüz görevi verilmişti. Düşünün ki bunları Kuran-ı Kerim’in adını kullanarak yaptılar. Nitekim en son Afrin’e Fetih Suresi’nin adını kullanarak girenlerin 15 yaşlarındaki küçük Kürt kızlarına bile tecavüz ettikleri ortaya çıktı. Yani tarih tekerrür ediyor.

Esasında Kürtlere İslam adı altında saldıranlarının tümünün ortak özelliği bunların ortak özelliği hep şu olmuştur: “Tek Allah” inancından “Tek dil” yani “Tek ırk” inancına geçmeleridir. Yani Irk putuna tapınmaları.

Saddam rejimi döneminde gerçekleştirilen Enfal Soykırımı’nda 180 binden fazla Kürdün öldürüldüğü artık biliniyor. Kurbanların büyük çoğunluğunun izi Irak çöllerindeki toplu mezarlarda aranıyor.

Irak’taki Baas rejimi Kuran’daki Enfal Suresi’nden alarak koyduğu bu kod ad ile Kürtlere karşı 1986 ve 1989 arasında soykırım gerçekleştirmiştir..

Enfal Suresi (Arapça: سورة الأنفال ) Kur’an’ın sekizinci suresidir. Medine döneminde hicretin ikinci yılında Bedir Savaşı’ndan sonra indirildiğine inanılan sure 75 ayetten oluşur. Sure, adını ilk ayetteki el-Enfal kelimesinden almıştır. Enfal savaş ganimeti demektir. Surede Bedir Savaşında elde edilen ganimetlerin kimlere ve nasıl pay edileceği konu edilmektedir; ve bu örnek üzerinden gelecek dönemlerde savaşlarda nelere riayet edileceği açıklanıyor.

Enfal Operasyonu özellikle 1988 yılında vahşetin doruğuna ulaşmıştır. Enfal Operasyonu kara harekatları, havadan bombalamalar, yerleşkelerin sistematik bir şekilde yıkılması, toplu zorunlu göçler, idam mangaları ve kimyasal silah kullanımı içermiştir ki operasyonun baş ismi el-Mecid buradan hareketle daha sonra “Kimyasal Ali” olarak anılmaya başlanmıştır.

Aslında EnfaL Operasyonu’nun yapan Sosyalist Arap Diriliş Partisi (BAAS) lideri Saddam Hüseyin, Kürtlerle masaya oturmuş Kerkük dahil bütün Kürt yerleşim yerlerini Kürtlere vermişti. Ancak Türkiye devreye girerek anlaşmayı iptal etmesini sağlamış, Kürtlere katliam yapması durumunda hem uluslararası arenada destek vereceklerini, hem de ekonomilerini güçlendireceklerini söylemişti. Saddam Türkiye’nin girişimi ile katliamlarını dozunu kimyasal silahlar kullanarak arttırdı.

Son dönemde Kerkük örneğinde Türkiye’nin rolü de aslında bu şekilde başattır.

Enfal Operasyonu doğası ve içerdiği çeşitli özellikler gereği birçok soykırımsal diye nitelendirilirken, Human Rights Watch (Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü)’a göre bu nitelemenin sebeplerinden birisi de eli silah tutabilecek yaştaki erkeklerin operasyon boyunca ana hedef teşkil etmesidir.

Irak’ın Kürtlere uyguladığı Enfal Operasyonu, 1986-1989 tarihleri arasında sürdü ve bu operasyonlarda 180.000 Kürt öldürüldü… Örneğin, Saddam Hüseyin’in Dokan Baraj Gölü’nün kapaklarını açmasıyla binlerce Kürt çamurlar altında kalarak yaşamını yitirdi…

YAZAR CENG SAĞNIÇ ENFAL OPERASYONU BİR KAÇ MADDEDE ŞÖYLE ÖZETLEMİŞTİR:
*14 Nisan güney Kürdistan’da Enfal katliamının yıl dönümü. Enfal katliamı ile ilgili bildiklerimiz, bilmediklerimiz…

*Enfal resmi olarak 1986 yılında başlamış sayılsa da güney Kürdistan’da soykırım süreci 1983 yılında Barzani erkeklerinin katli ile başladı.

*On ile yetmiş yaş arası sekiz bin Barzani aynı gün evlerinden alınıp Irak’ın güneyindeki çöllerde çoğu diri diri gömülerek öldürüldü.

*Sene 1983. Barzani kadınları Musul ve Erbil’de zorunlu ikamete tabii kılındı.

*1986-1989 tarihleri arası çoğunluğu Kürt toplamda 185 bin Kürdistan’lı kimyasal silahlar ile öldürüldü.

*Irak Kürdistanı’da 4665 köyün 4000’i Enfal soykırımı ile yerle bir edildi. 185 bin Kürdistan’lı öldü. 1800 okul, 300 hastane, 3000 camii ve 27 kilise yıkılarak toplamda Kürdistan’da köylerin yüzde doksanı yer ile yeksan edildi.

*Halepçe katliamı Enfal katliamlarının en küçük ölçekli olanı idi. Sanıldığının aksine katliamlar 1989 yılında Zaxo’da son buldu.

*Barzani’lerin 1983 yılından beri dünyanın en uzun süren yasını tuttuklarını, Barzani kadınlarının sadece siyah giydiğini ve

‘Barzan Dulları’ kavramının yas psikolojisinde yer aldığını biliyor muydunuz?

*Barzan bölgesinde halen bir çok yerde düğün yapılmadığını, müzik dinlenmediğini biliyor muydunuz?

*Barzan bölgesinde Saddam’ın zulmüne karşı Kürtlerle birlikte bütün tabiat ve hayvanların da direndiğinin görülmesi üzerine başlayan inançla, bugün bu bölgede hiçbir hayvan öldürülmez. Kuş öldürmenin cezası 4 yıl, ceylan öldürmenin cesası 13 yıl hapistir. Bu bölge şu an doğal bir sit alanıdır.

*2005 yılında cesur bir Kürt milletvekilinin korumaları ile güney Irak’ta toplu mezar aradığını ve sonuçta bir kaç yüz cenazeyi bulduğunu, bu cenazelerin aynı yıl Barzan’a getirildiklerini ve tetkikler sonucu kimliklerinin belirlendiğini, ama 185 bin şehidin içinde sadece bir kaç yüz oldukları için kimlik bilgilerinin Kürdistan Hükümeti tarafınca devlet sırrı olarak korunduğunu ve bu yüzden Barzan’lı her ailenin kendi çocuğu/babası/kardeşi yerine rastgele bir mezar seçip her Çarşamba günü ağladığını biliyor muydunuz?
*Kürtlerin kutsal günü olan her Çarşamba Barzanlı aileler mezarlığa akın eder ve bir mezarın bakımını yapar, ağlarlar.

*Cenazeler Kürdistan’a getirildiğinde Mesud Barzani hıçkırarak ağladığı için etraftaki tüm gazetecilerin makineleri toplatılmıştı.
Bir genç “babama su getirdim” diyerek kürsüye fırladığında bütün kameralar çekimdeydi. “Susuz babama su getirdim..”

*Enfal’de öldürülen Barzanilerin günlerce çölde susuz bırakıldıklarını güneyli her Kürt bilir. Her Çarşamba mezarlar sulanır.

*Enfal süresince KDP ve YNK’nin koşulsuz ateşkes ilan ettiklerini ve yüzlerce YNK peşmergesinin KDP’li mağdurlara yardım ederken öldüklerini?

*Barzani kadınlarının senelerce Musul ve Erbil’de inşaatlarda çalıştırıldıklarını biliyor muydunuz?

*Katliamda düğün günü öldürülen erkeklerin dokunamadıkları eşleri asla evlenmediler Barzan’da. Kadınlar hep siyah giydi.

*Enfal katliamı güney Kürtlerini bağımsızlıkları için her şeyi yapmaya ikna etti.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.