The news is by your side.

EMAX’tan Kürt illerinde seçim anketi

EMAX Araştırma şirketi 15 Kürt ilinde yaptığı anketin sonuçlarını paylaştı. HDP Diyarbakır, Mardin ve Batman gibi illerde açık ara önde gidiyor. 

Recep Tayyip Erdoğan-Pervin Buldan

31 Mart yerel seçimlerinin yaklaşmasıyla anket şirketleri de çalışmalarını hızlandırdı. En son EMAX Araştırma Şirketi 15 Kürt ilinin nabzını tuttu. Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Batman, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Hakkari, Iğdır, Kars, Muş, Siirt, Mardin ve Dersim illerinde yapılan anket toplam 8566 katılımcıyla gerçekleştirildi. 

Ankete göre HDP; Diyarbakır, Mardin, Hakkari ve Batman gibi şehirlerde açık ara önde giderken Ardahan’da AKP ve CHP başa baş yarışı götürüyor. Diğer illerde de HDP ve AKP birbirine yakın görünüyor. 

Benzer Haberler
1 134

Anketin verilerine göre il il sonuçlar şu şekilde:

Diyarbakır

Araştırmada, vatandaşa ‘Bugün Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi olsa hangi adaya oy verecekleri’ soruldu. Kararsızlar dağıtılmadan yüzde 34,5’lik kesim ‘AKP’nin adayı Cumali Atilla’,yüzde 50,7’lik kesim ‘HDP’nin adayı Adnan Selçuk Mızraklı’ dedi.

Mardin

‘Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi olsa hang iadaya oy verecekleri’ sorulanlardan yüzde 50,2’lik kesim HDP’nin adayı Ahmet Türk, yüzde 33,1’lik kesim ise ‘AKP’nin adayı Mehmet Vecdi Kahraman dedi.

Ardahan

Ardahan’da ankete katılanların yüzde 34,7’si tercihini AKP adayı Yunus Baydar’dan yana kullanırken, CHP’nin adayı Faruk Demir’i tercih edenler ise yüzde 31,3 olarak belirlendi. Ankete katılanlardan İYİ Parti’nin adayı Mete Özdemir’i tercih edenlerin oranı ise yüzde 13,5 çıktı.

Kars

Kars’taki araştırmada vatandaşlardan yüzde 31,2’si ‘MHP adayı Çetin Nazik’, yüzde 25,4’ü ‘HDP adayı Ayhan Bilgen’, yüzde 15,5’i ‘CHP adayı Taner Toraman’, yüzde 11’i ‘DSP adayı Naif Alibeyoğlu’, yüzde 7,6’sı ise’ İYİ Parti adayı Settar Kaya’ dedi.

Iğdır

Iğdır’daki anket çalışmasında MHP’nin Belediye Başkan adayı İsa Yaşar Tezel’in yüzde 45,8, HDP’nin adayı Yaşar Akkuş’un ise yüzde 44,3 oy alacağı öngörüldü. Iğdır’da kararsızların oranı ise yüzde 9,2 oldu.

Dersim

Dersim’de araştırmaya katılanların yüzde 31,5’i 31 Mart’ta tercihini HDP adayı Nurşat Yeşil’den yana kullanacağını belirtirken, yüzde 27’lik kesim kamuoyunda ‘Komünist Başkan’ olarak tanınan TKP adayı Fatih Mehmet Maçoğlu’na oy vereceğini söyledi. Aynı ankette CHP adayı Yusuf Kenan Aydın’a oy vereceğini belirtenlerin oranı ise yüzde 19,8 çıktı. Kararsızların oranı ise yüzde 12 olarak belirlendi.

Hakkari

Hakkari’deki anket çalışmasında HDP’nin adayı Cihan Karaman’ın yüzde 57, AKP’nin adayı Cüneyt Epcim’in ise yüzde 25,6 oy alacağı öngörüldü. Kararsız olduğunu belirtenlerin oranı da yüzde 16,1 olarak belirlendi.

Bingöl

Bingöl’de araştırmaya katılanların yüzde 49’u tercihini AKP adayı Erdal Arıkan’dan yana kullanacağını belirtirken, yüzde 31,2’si HDP adayı Hişyar Özsoy’a oy vereceğini belirtti. Kararsız olduğunu belirtenlerin oranı ise 18,5 oldu.

Elazığ

Elazığ’da araştırmaya katılanların yüzde 38,7’si tercihini AKP adayı Şahin Şerifoğulları’ndan yana kullanacağını belirtirken, yüzde 25,5’i MHP adayı Bilal Çoban’a oy vereceği yönünde görüş bildirdi. Aynı ankette İYİ Parti adayı Ali Şekerdağ’a yüzde 14,3, kararsız olduğunu belirtenlerin oranı da yüzde 19,5 olarak belirlendi.

Bitlis

Bitlis’te araştırmaya katılanların yüzde 40,2’si 31 Mart’ta tercihini AKP adayı Nesrullah Tanğlay’dan yana kullanacağını belirtirken, yüzde 38,6’sı HDP adayı Faruk İşlek’e oy vereceği yönünde görüş bildirdi. Aynı ankette diğerlerine yüzde 1,4 ve hangisine oy vereceği konusunda kararsız olduğunu belirtenlerin oranı da yüzde 19,8 olarak belirlendi.

Muş

Muş’ta AKP’nin adayı Feyat Asya’nın yüzde 43,5, HDP’nin adayı Sırrı Sakık’ın ise yüzde 37,6 oy alacağı öngörüldü. Aynı ankette diğerlerine yüzde 1,7 ve hangisine oy vereceği konusunda kararsız olduğunu  belirtenlerin oranı da yüzde 17,2 olarak belirlendi.

Erzincan

Erzincan’da araştırmaya katılanların yüzde 40,6’sı AKP adayı Cemalettin Başsoy’a oy vereceğini belirtirken, yüzde 24,3’ü MHP adayı Bekir Aksun’a oy vereceği yönünde görüş bildirdi. Aynı ankette CHP adayı İsmail Taş’a yüzde 19,8 diğerlerine yüzde 1,8 ve hangisine oy vereceği konusunda kararsız olduğunu belirtenlerin oranı da yüzde 13,5 olarak belirlendi.

​Ağrı

Ağrı’da HDP adayı Abdurrahman Doğar’ın yüzde 45,6, AKP adayı Savcı Sayan’ın yüzde 40,3 oy alacağı belirlenirken, kararsız seçmen oranı ise yüzde 13,3 çıktı.

​Batman

‘Bugün Batman Belediye Başkanlığı seçimi olsa hangi adaya oy verecekleri’ sorulan vatandaşlardan yüzde 50,2’si ‘HDP adayı Mehmet Demir’, yüzde 30,9’u ‘AKP adayı Murat Güneştekin’ ve yüzde 10,1’i ise ‘kararsızım’ dedi.

Siirt

Siirt’te araştırmaya katılanların yüzde 38,9’u AKP adayı Ali İlbaş’a oy vereceğini belirtirken, yüzde 42,4’ü HDP adayı Berivan HelenIşık’a oy vereceğini söyledi. Siirt’te yüzde 17 oranında seçmen de kararsız olduğunu belirtti.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.