Alman yatırımcıların Erdoğan’a koştukları 5 şart ne?

Almanya / Türkiye Haberleri – ZERnews: Türkiye Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “önce güven yeniden tesis edilmeli” mesajını veren Almanyalı yatırımcılar, Türkiye ile ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesi için beklentilerini 5 maddede özetlediği belirtiliyor.

Erdoğan, Almanya ziyareti sırasında en kritik görüşmelerinden birini Alman ekonomi dünyasının temsilcileriyle yapmıştı. Alman iş dünyası temsilcileri, Türkiye’ye yatırımların artırılması çağrısı yapan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, “güvenimizi yeniden kazanın” mesajını verdiği ve endişelerin giderilmesi için “hukuk devletinin yeniden tesisinin” ön koşul olduğunu iletti.
ERDOĞAN’A 5 KRİTİK MESAJ
Türkiye’de yatırımları bulunan Alman ekonomisinin dev şirketleri, Cuma günü Berlin’de bir araya geldikleri Erdoğan’a, Türkiye’deki yatırımlarına büyük önem atfettiklerini, Türkiye’den çıkmak istemediklerini fakat ekonomik işbirliğinin sürmesi ve artması için öncelikle Alman iş dünyasının güveninin yeniden kazanılması gerektiğini ifade ettiği belirtildi.
Toplantıya katılan Alman iş dünyası yetkilileri, Türkiye ekonomisindeki olumsuz gidişattan duyulan endişelere dikkat çekerken, Erdoğan’a güvenin yeniden tesisini sağlayacak şu beş maddenin iletildiğini belirtti:
1) Hukuk güvenliği güçlendirilmeli, 
2) Demokratik kurumlar işler hale getirilmeli,
3) Merkez Bankası’nın bağımsızlığı sağlanmalı,
4) Türk hükümeti Gümrük Birliği kurallarına bağlı kalmalı, 
5) Yeni yatırımlar için çerçeve koşullar iyileştirilmeli.
“ÖN KOŞUL HUKUK DEVLETİ”
Erdoğan ile toplantıyı DW Türkçe’den Değer Akal’a değerlendiren Alman Bankalar Birliği (BdB) Genel Müdürü Andreas Krautscheid, “görüşme nesnel ve yapıcı geçti” diye konuştu. “Görüşmede güvenin yeniden inşası için ön koşulun hukuk devletine dönülmesi olduğunun altı çizildi” diyen BdB Yönetim Kurulu Üyesi Krautscheid, özellikle Merkez Bankası’nın bağımsızlığının güçlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.
HUKUK DEVLETİNE DÖNÜŞ VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ZORUNLULUK
Alman Sanayi Birliği’nin (BDI) Başkanı Dieter Kempf ise “Yatırımcıların güvenini yeniden kazanmada işleyen demokratik kurumlar önemli bir kıstastır” derken, “İstikrarlı bir Türkiye bizim için önemli. Ekonomi politikalarında yapılacak reformlar kadar hukuk devletine dönüşün ve basın özgürlüğünün sağlanması bir zorunluluk” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan dün TBMM’de yaptığı konuşmada, “Kimseden para talep etmiyoruz. Tüm çabamız uluslararası sermayenin ülkemizde yatırım yapmasını sağlamak. Bunun için gereken her türlü desteği ve güvenceyi veriyoruz” sözlerini kaydetti. Ancak sözlü güvencelerin yeterli olmadığına dikkat çeken Alman yatırımcılar artık Türk hükümetinin somut adımlar atmasını istiyor.
ALMANLAR’DAN “SOMUT ADIM” BEKLENTİSİ
Berlin’deki yuvarlak masa toplantısına katılan TÜSİAD’ın Berlin Direktörü Alper Üçok, “Alman iş dünyası artık sözlere değil, atılan somut adımlara bakıyor. Hukuk devleti, hukukun üstünlüğü, demokratikleşme, normalleşme alanında icraat bekleniyor” dedi.
Türk ve Alman hükümetlerinde siyasi normalleşme sağlanması konusunda ortak irade olduğuna vurgu yapan Üçok, “Bu normalleşmenin en iyi de ekonomik ilişkiler üzerinden başlatılabileceği düşüncesi var. Çünkü Türkiye ile Almanya arasındaki sıkıntılı dönemde en az hasar gören ekonomik ilişkiler oldu” şeklinde konuştu.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...