The news is by your side.

DSG, Suriye Ordusuna Katılma Şartını Açıkladı

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Komutanı Mazlum Kobani, AFP’ye konuştu. Önemli Açıklamalarda bulunan Kobani, IŞİD’e yönelik operasyonların sonuna yaklaştıklarını belirterek, bölgenin bir ay için de IŞİD’den temizleneceğini açıkladı.

Kobani, Uluslararası Koalisyon’un desteğiyle IŞİD’e karşı mücadele ettiklerini belirterek, “IŞİD’ten tamamen kurtulmamız için bir aya ihtiyacımız var. Önümüzdeki ay, bu örgütten tamamen kurtulduğumuzu tüm dünyaya ilan edeceğiz” dedi.

2017’den sonra IŞİD’in stratejisinin değiştiğini de sözlerine ekleyen Kobani, Şam’la ilgili yapılacak görüşmelere de değinerek, Suriye’de Kürtlerle Şam arasında yapılacak bir anlaşma için “IŞİD’le  mücadele eden bir güç olarak bize saygı göstermeleri gerekiyor” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
1 202

Mazlum Kobani, “Şam’la yapılacak herhangi siyasi bir anlaşma, tüm insanlık ve hatta Suriye ordusu adına IŞİD’e karşı verdiği mücadeleden dolayı, Demokratik Suriye Güçleri’ne özel bir statü içermelidir” ifadelerini kullandı.

Ülkenin kuzeydoğusunda IŞİD’i püskürttüklerini dile getiren Kobani, “Gelecekte Suriye’nin ulusal ordusunun bir parçası olmayı kabul ederiz, ancak bir kırmızı çizgimiz var. O da Suriye ordusu içerisinde özel bir statüyle korunma şartıdır” dedi.

Şam rejiminin Rojava’da özerk bir yönetimi reddettiğini, bu konuda Temmuz ayından beri görüşmelerinin devam ettiğini dile getiren Kobani, “Görüşmelerimiz devam ediyor, ancak henüz herhangi olumlu bir sonuca varamadık” dedi.

Kobani, Şam rejiminin 2011’den beri tekrar eski istikrarlı günlerine geri dönmeyi ve bölgenin tamamını ele geçireceğini düşündüğünü belirterek, “Bunun imkânsız olduğunu anlamaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

Öte yandan Kobani, DSG’nin Suriye’nin sınırını ve birliğini korumak için hazır olduğunu belirtti.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.