“DSG ile Türk ordusu sıcak çatışmaya doğru gidiyor!”

Amerikalı uzman Aaron Stein; YPG ile işbirliğini, Minbiç’te yaşananları ve bölgede tırmanan tansiyonu DW Türkçe’ye değerlendirdi. Stein’a göre sıcak çatışmaya doğru gidiliyor.

Röportajdan önemli satır başları şöyle:

DW Türkçe: ABD, Türkiye ile Minbiç’te ortak devriyelere başladı. Türkiye’nin bazı YPG mevzilerini bombalaması üzerine bu sefer ABD askerleri, Türkiye sınırında YPG ile de devriyeye çıktı. Bu yaşananlar ne anlama geliyor? 

Aaron Stein: Türkiye ile ABD’nin ortak devriyeleri haftada bir, Minbiç’in dışında ve Amerikalı bir komutanın komutasında gerçekleştiriliyor. Taraflar somut angajman kuralları üzerinde mutabık kaldılar.

Burada olan biteni şöyle değerlendiriyorum: Türkiye bu sonuçtan memnun değil. Amerikalıların da çok gönüllü olduğu kanaatinde değilim. Türkiye, Fırat’ın doğusu konusunda, daha fazla taviz koparabilmek için ABD üzerinde yeniden baskıyı artırmak istiyor. Benim Türk siyasetini izlerken bir numaralı kuralım Erdoğan’ı ciddiye almak.

Türkiye analisti olmak dünyanın en kolay işi, yeter ki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ciddiye alın. Biliyorsunuz kendisi Fırat’ın doğusu konusunda bir şeyler yapacağını söylüyor ve kanımca bunda ciddi. Savunma Bakanı Hulusi Akar da aynı şeyi söylüyor. Onu da ciddiye alıyorum. Hem bu şekilde bombardımanlar, hem de söylemleriyle, Minbiç’teki gibi yol haritaları üzerinde, anlaşmalar üzerinde mutabakatlar sağlamayı çalışıyorlar.

DW Türkçe: Size göre Türkiye’nin ABD’yi YPG’ye desteğini kesmesi için ikna etmesi mümkün mü? 

Stein: Hayır. Öncelikle ABD’de içinden geçilmekte olunan siyasi süreç normal bir süreç değil. Çok olağandışı bir süreçten geçiyoruz ve bu dikkate alınmalı. Trump için en ciddi konulardan biri Suriye’de kalma konusu ve ABD’nin kalabileceği tek yer Suriye’nin kuzeydoğusu. Burada kaldığı müddetçe de YPG, DSG ile çalışmak durumunda.

Zaten Türkiye’nin de ABD’nin hızla çekilmesini, sınırında PKK kontrolünde bir proto-devlet ile baş başa kalmak istediğini düşünmüyorum. Bunun yerine örneğin Tel Abyad’da, Minbiç’e benzer mutabakatlar, YPG’yi sınırdan uzaklaştırma, 10 ya da 15 km’lik bir tampon bölge oluşturma imkanı verebilir. Ama ABD, Suriye’de kaldığı müddetçe YPG ile işbirliği yapacaktır ve düğüm noktası da bu.

DW Türkçe: ABD’nin, Türkiye’nin sert itirazlarına rağmen Suriye’de YPG ile işbirliği zemininde kalması mümkün mü? 


Stein: İşte bu nedenle Minbiç yol haritasına kuşkuyla bakıyorum. Bu yol haritası öncesinde, gerekirse ABD güçlerini de hedef alacaklarını ima eden Erdoğan, yol haritasından sonra söylemini yumuşatmıştı. Ancak şimdi Türkiye yine benzer yaklaşımla, uyarılarda bulunarak, bazı noktaları bombalayarak, yine taleplerine karşılık almaya çalışıyor.

Mevcut statüko, ABD açısından büyük zorluklar içeriyor. Çünkü Türkiye ve PKK birbirleriyle savaş halinde. ABD bir gün Suriye’den çıkarsa, Türkiye bu bölgeye müdahale etme hakkını saklı tutacaktır. Bu işi ya rejimle ya rejime rağmen yapacak ya da rejimin yapmasını bekleyecek.

Türkiye belki dünyanın en güçlü ülkesi değil ama gözardı edilebilecek bir ülke de değil. Dolayısıyla tüm bu konuları çözmenin tek yolunun çözüm sürecine yeniden dönülmesi olduğunu düşünüyorum. Türkiye’yi izleyen herkes bunun gerçekçi bir fikir olmadığını, otoriterleşmiş Türkiye’de bunun uzak bir ihtimal olduğunu söyleyecektir.

Erdoğan’ın yeniden PKK ile görüşmeleri başlatması için hiçbir siyasi motivasyonu yok. Ama nihayetinde bu Suriye’nin kuzeydoğusunda bir çözümün, Arap-Kürt gerilimini sona erdirmenin de tek yolu.

DW Türkçe: Bunun gerçekleşme olasılığının zayıf olduğunu belirtiyorsunuz, o zaman Türk ordusuyla, YPG unsurları arasında bir sıcak çatışmaya doğru mu gidiyoruz? Ya da bölgede Araplarla YPG arasında çatışmalar mı bekliyorsunuz? 

Stein: Evet. Dediğim gibi ben Erdoğan’ın söylediklerini ciddiye alanlardanım. Ama ABD’nin bölgede olması nedeniyle de sınırlamalarla karşı karşıya. Şu anda bölgedeki durum da sürdürülebilir bir durum değil. Türkiye belirli noktaları bombaladığında, burada devriye gezen ABD askerleri adeta canlı kalkan gibi hareket ediyor.

DW Türkçe: Trump ile Erdoğan’ın hafta sonunda Paris’te görüşmeleri bekleniyor. Bu görüşmeden nasıl sonuçlar çıkabilir? 

Stein: Hiç bilmiyorum. Bu tür görüşmelerin gerçekte nasıl geçtiğini öğrenmek zor. Ama ben genelde Türk tarafının Trump’ın söyledikleri hakkında sızdırdıklarını takip ediyorum, çünkü genelde doğru çıkıyor. Bu nedenle bizimkileri değil Türk tarafını izliyorum…

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...