DSG Basın Sorumlusu Mustafa Bali’den Türkiye ve NATO hakkında önemli açıklamalar

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Basın Sorumlusu Mustafa Bali, Türkiye’nin Kürt halkını Kuzey Suriye’de yok etmek için karar aldığını hepimizin bilmesi gerekir dedi.

Türkiye tarafından Afrin kontrol edildikten sonra Kuzey Suriye yönetimi her fırsatta Türkiye’yi kontrol ettikleri alanlardan çıkaracaklarını söylüyor.

Bali, “Türkiye’nin Kürt halkını Kuzey Suriye’de yok etmek için karar aldığını hepimizin bilmesi gerekir. Türkiye Afrin’den Kobani’ye tüm Kürdistan‘da Kürtlerin varlığını kabul etmiyor ve Türkiye’nin son günlerde Kobani’yi bombalaması da bundan ileri geliyor” dedi.

Bali, ABD’nin Türkiye’nin Suriye’deki hareketlerine karşı tavrına ilişkinse şunları kaydetti: “Uluslararası ilişkilere baktığımızda iki ülke arasındaki ilişkiler ortak çıkarlar temeline dayalı olarak kurulur. ABD ve NATO müttefikleri de çıkarları doğrultusunda Suriye’ye bakıyor.”

Bali öte yandan, ABD liderliğinde Uluslararası Koalisyon tarafından bir grup gözlemcinin Türkiye’nin hareketlerini yakından gözlemlemek için Suriye sınırına gönderileceğini ifade etti.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...