Dövizle kira ödeyen avm esnafı kepenk kapattı

İstanbul’da faaliyet gösteren Forum AVM esnafı bugün dövizle kira ödedikleri gerekçesiyle kepenk kapattı.

Artan döviz kuru ve ekonomik kriz avm esnafını dahi olumsuz etkilemeye başladı. Forum İstanbul’da esnafın büyük çoğunluğu bugün kepenk kapattı.

Mağazalardan birinde çalışan personel şunları kaydetti: ““Sabah mağazalar açılmadı. Döviz kuruyla kiralar ödendiği için kiralar artıyor. AVM yönetimi indirime gitmedi. Forum İstanbul’da mağazaların büyük kısmı kapalı”

DÖVİZLE KİRA ÖDEMESİ HAKKINDA NELER SÖYLENMİŞTİ?

29 Ağustos’ta Hazine Bakanı Berat Albayrak dövizle kira ödenmeyeceğini, konu hakkında sıkı takipçi olacağını belirtmişti.  Berat Albayrak, Türkiye gibi güçlü ülkelerin dolarizasyon sorununu artık geride bırakması gerektiğini belirterek “Bu konuda şu anda çok yoğun bir çalışma başladı. AVM’lerdeki dükkanlarda, gayrimenkullerde döviz ile kiralama ve satışın önüne geçmek için gerekli adımları en kısa sürede atacağız. İşte burada hassas bir nokta var. Bir kısım kredi döviz riski bununla ilişkili olan portföyü ayıracak şekilde çalışıyoruz. Bunu en kısa sürede Meclis’e getireceğiz. Bu konuyla ilgili toplumda da zaten ciddi bir talep var. Detayları, hukuki süreçleri çalışılıyor şu an.” demişti.

Albayrak’ın döviz kullanılmayacak demesinin ardından 12 gün geçmesine rağmen avm’lerde dolar ve euro ile kira alındığı ve durumun krizi tırmandırdığı görülüyor.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...