“Devlet ile PKK arasındaki savaşı durdurmaya adayız” diyen Alınak’tan yeni açıklama

Şırnak Haberleri – ZERnews: Şırnak eski Milletvekili ve Emekçilerin Özgürlük Kongresi (EMK) sözcüleri Mahmut Alınak ve Arkadaş Canpolat, Diyarbakır’dan Cizre’ye düzenlediği protesto yürüyüşünün engellenmesi nedeniyle, araçla Cizre’ye gitme kararı alındığı belirtildi.

Dün Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda yaptığı basın açıklaması sonra yürüyüşe başlayan Alınak ve Canpolat, 250 kilometrelik yolu yürüyerek aşmayı hedefliyordu fakat Diyarbakır’ın çıkışındaki Çarıklı Beldesi’nde polis tarafından engellendi. Oturma eylemi başlatan Alınak ve Canpolat, arından Diyarbakır’a döndü, bugün ise Cizre’ye araçla gitme kararı aldı. Mahmut Alınak yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Cumartesi Anneleri’ne karşı girişilen düşmanca saldırı bir kez daha gösterdi ki, AKP, bizi kurduğu ‘vahşet düzenine’ kölece çivilemek istiyor. Biz, bu cehennem hayatı ve boynumuza geçirilmek istenen esaret zincirini reddediyoruz. Devletin başındakilerle dolar milyarderi mutlu azınlığın dışında kalan tüm toplum, bugün bir onur ve esaret sorunu ile karşı karşıya kalmıştır.

Ya onurumuza sahip çıkıp bu esarete hayır diyeceğiz, ya da paspasmışız gibi, bizi ayakaltına almalarına evet diyeceğiz. Biliyoruz ki ‘aynı gemideyiz!’ yalanıyla bizi uyutmaya çalışıyorlar. Oysa onlar tarihte İspanyol sömürgecilerin Amerikan yerlilerine yaptıkları gibi geminin kral dairesinde keyif çatarken, bizler geminin hapishane olarak kullanılan hizmetçiler bölümünde cehennem hayatı yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.”

Alınak ve Canpolat bugün yayınladıkları açıklamada Cizre’ye karayolu ile gideceklerini kaydederken, şunları belirtti:

“Vahşete Karşı Hak Yürüyüşü’nü başlattığımızda, dönüşü olmayan bir yolculuğa çıktığımızı söylemiştik. Emekçilerin Özgürlüğü Kongresi (EMK) olarak daha önce de açıkladığımız gibi, devlet ve PKK arasındaki savaşı durdurmaya adayız. Sivilleşmeyi sağlayacak köklü projelerimizle iddialı ve kararlıyız… Kervan yola çıkmıştır, artık geri dönüş yok! Bu konuda ilgili tüm siyasi parti, kişi ve kurumlarla birlikte çalışmak istiyoruz. Yapacağımız çalışmaları önümüzdeki günlerde açıklayacağız.”

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...