Demokratik Suriye Meclisi’nden yalanlama; Diyalog sürüyor

Suriye / Rojava Haberleri – ZERnews: Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Eş Başkanı Emine Umer, Şam Yönetimi ile DSM’nin arasında süren müzakerelerin sonlandırıldığına ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

“REJİM İLE GÖRÜŞMELERDEN SONUÇ ALAMADIK” DENMİŞTİ
DSM Sözcüsü Emced Osman, geçtiğimiz günlerde “Rejim ile görüşmelerimizden bir sonuç alamadık” öne sürmüş ve Şam’ın görüşmeleri sürdürmek için tutumunu değiştirmesi gerektiğini savunarak, görüşmeleri durdurduklarını açıklamıştı.
Ancak Esad Rejimi ile sürdürdükleri görüşmeler hakkınd konuşan DSM Eş Başkanı Emine Umer,  söz konusu haberin aslı astarı olmadığını vurgularken, Umer süreci bitirmediklerini, iki tarafın da birçok konuyu tartıştığını aktardı. Umer şöyle konuştu:
“Diyalog yollarının tamamen kapatıldığı ile ilgili haberler gerçeği yansıtmıyor. Sözcümüzle yapılan haber yansıtıldığı gibi değil. Diyalog yollarını kapatmadık. İki tarafın da istemesi halinde masaya oturabiliyoruz. Ancak halen bir şeyler üzerinde anlaşmadık. Birçok konu aramızda tartışma konusudur.
Çok farklı süreçlerden geçiyoruz. Halklarımızın birbiri ile yaşamaya ihtiyacı var. Bu konuda herkesin sorumluluk alması gerekiyor. Bunun siyasi yollarının her zaman açık tutulması elzemdir. İki tarafın da müzakerede karar kılması önemlidir. Ancak rejim eskisi gibi davranarak soruna çözüm üretemez. Yaşananlara daha farklı bakmalı ve öyle ele almalıdır. Ancak öyle nihai bir sonuca gidebiliriz.”
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...