Demokratik Suriye Meclisinden Kamışlo açıklaması

Bugün Demokratik Suriye Meclisi (DSM) dün Kamışlo’da meydana gelen olaya ilişkin bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, “Suriye rejimi ile Demokratik Suriye Meclisi ile müzakere kapısı açılmışken dünkü olaya ilişkin Suriye rejiminin açıklamaları tehdit ve diyalogtan uzaklaşma olarak adlandırılabilir.” denildi.

Kamışlo’da dün meydana gelen çatışmanın esef verici olduğunu vurgulayan DSM, “Çatışma Suriye’de hiçbir tarafa hizmet etmez. Aynı zamanda sorunların çözüm yollarını kapatır.” dedi.

Açıklamada ayrıca, “Tarihi sorumluluğumuz ve demokrasiye olan inancımızdan dolayı Suriye rejimiyle görüşme gerçekleştirdik. Bir kez daha bizler diyalog ve barış çağrısı yaptığımızı vurguluyoruz. Biz Kuzey ve Batı Suriye’nin huzur ve güvenliğinin gerçek kurucusuyuz. Suriye halkının kurtuluşu ve Suriye’deki şiddeti durdurmak için çalışıyoruz. Hiçbir şekilde ve de hiç kimseye halkımızın kazanımlarını bozmalarına izin vermeyeceğiz.” denildi.

Açıklamanın sonunda, “Suriye hükümeti ile Demokratik Suriye Meclisi arasında yapılan görüşmeleri başarıya götürmek hepimizin sorumluluğu. Bir kez daha vurgulamak isteriz ki dün Kamışlo’da meydana gelen olayda elleri olanlar diyalog ve görüşmeleri bozmak istiyor.” denildi.

Dün Kamışlo Havaalanı çevresindeki mahallelerde Suriye rejim güçleri vatandaşlara saldırdı. Rojava güvenlik birimlerinin karşılık vermesiyle çıkan çatışmada Suriye rejim güçlerinden 11 kişi öldürüldü ve güvenlik birimlerinin 7 üyesi hayatını kaybetti.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...