Demokrat bir ülke olarak övünen İsviçre’de bir Kürt gencine yapılanlar

İsviçre polisi iki ay önce iltica etmek için İsviçre’ye giden Kürt genci Ramazan Turan’ı sınır dışı etmek için bulunduğu merkezden sürükleyerek çıkarıp götürdü.

İsviçre polisi iki ay önce Brezilya üzerinden İsviçre’ye giden Turan’ı, ‘sahte pasaport taşıdığı’ gerekçesi ile tutuklanmıştı.

HDP’nin etkinliklerine katıldığı için Türkiye’de hapis cezası verilen Turan, havaalanında iltica talebinde bulunmuş, fakat ‘sahte pasaport taşıdığı’ gerekçesi ile tutuklanmıştı.

Geçen iki ay içerisinde iltica talebi iki kez reddedilen Ramazan Turan, Brezilya’ya iade edilmek için bugün polis tarafından alıkoyundu.

Öğlen saatlerinde, Turan’ın tutuklu bulunduğu merkeze giden bir grup polis, Turan’ı etraftaki çocuklara rağmen ağzını tıkayıp kollarından sürükleyerek götürdü. Turan’ın dün ifadeye çağrıldığı, ardından bugün sınır dışı edilmek için götürüldüğü ifade edildi.

İsviçre devleti, Brezilya ve Güney Afrika’yı ‘güvenli ülkeler’ olarak kabul ettiği için oradan gelen ilticacıları bu ülkelere iade ediyor.

Ayrıca, geçen hafta çocuklu oldukları gerekçesi ile bir iltica kampına yerleştirilen iki Kürt ailenin daha iltica talebinin ikinci kez reddedildiği ve Güney Afrika’ya iade edilmek istendikleri bildirildi. 

Güney Afrika ve Brezilya üzerinden gelen ve iltica talepleri İsviçre tarafından reddedilen 27 Kürt, İsviçre’nin Zürih havaalanında tutuluyor. Sözkonusu 27 kişi arasında gazeteci, bilgisayar mühendisleri, öğretmen ve Kürt siyasetçi Osman Erdal da bulunuyor.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...