“Federal bir sistem oluşturulursa Suriye’deki farklı bileşenler arasında var olan güven duygusu artar.”

Ortadoğu Uzmanı Manish Rai, Beşar Esad ile Kürtlerin mevcut durumu göz önüne alarak daha iyi bir Suriye inşa etmek için işbirliğine gidebileciğini ifade etti.

Suriye iç savaşında sona doğru giderken bu yaz Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Suriye hükümetiyle görüşmelerde bulunmak üzere Şam’a gitmişti. Fakat görüşmeler Suriye rejiminin tutumundan dolayı durdu.

Suriye hükümeti ile Kürtlerin görüşmelere devam etmesi gerektiğini vurgulayan Manish Rai, “Görüşmeler uzun erimli bir süreçtir. Hemen görüşmelerin başında tarafların birbirinden çok fazla talepte bulunması doğru değil.” belirlemesini yaptı.

Rai, “2011’den beri Kürtler ile Suriye hükümeti arasında ilk defa bu görüşmelerle diplomatik bir süreç başladı. İki taraf arasında en önemli nokta Suriye’de iktidarın paylaşımı. Kürtler ademi merkezi bir sistem ile federasyonda ısrar ediyor. Federal bir sistem oluşturulursa Suriye’deki farklı bileşenler arasında var olan güven duygusu artar.” dedi.

“Suriye krizi Suriyeliler tarafından çözüme kavuşturulmalı” diyen Rai, Kürtler ile Suriye hükümetinin daha iyi bir Suriye inşa etmeleri için birbirlerine yardımcı olması gerektiğini kaydetti.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...