Cumhur İttifakı sürerse; CHP ve HDP kayıp yaşayabilir

Türkiye Haberleri – ZERnews: 2014 yerel seçim ve 24 Haziran genel seçim sonuçları göz önüne alındığında yapılan değerlendirmelere göre, AKP ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı, yerel seçimde de sürmesi durumunda bir çok kentin belediyesinde değişmeler yaşanabilir.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Mart 2019 seçimlerine yönelik ittifaka açık kapı bırakması, dikkatleri son yerel seçimde CHP ve HDP’nin kazandığı belediye başkanlıklarına çevirdi. 24 Haziran’daki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde ittifak yapan AKP, MHP ve BBP bu işbirliklerini yerel seçimde sürdürmesi halinde, 2014’te CHP ve HDP’nin kazandığı 10’un üzerinde büyükşehir ve il belediye başkanlığının değiştirebileceği görülüyor.
CHP 7, HDP 2 İLİ KAYBEDEBİLİR
Milliyet’ten Şebnem Hoşgör’ün haberine göre, CHP’nin, cumhur ittifakına karşı; Burdur, Eskişehir, Giresun, Hatay, Sinop, Yalova ve Zonguldak belediye başkanlıklarını, HDP’nin ise Bitlis ve Iğdır’ı kaybedebileceği öne sürülüyor. Siyasi partilerin Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimlerine ittifak yaparak girebilmesine imkan tanıyan düzenleme yapılırken, yerel seçimler kapsam dışı tutulmuştu. Ancak siyasi partilerin Mart 2019 yerel seçimlerinde ‘gayrı resmi’ ittifak yapabilmeleri mümkün iken, Bahçeli’den önceki akşam bir açıklama gelmişti. Bahçeli, “24 Haziran’daki kazanımlar 31 Mart’ta heba olmasın. Denizden geçmişken derede boğulmayı Türkiye’ye yapılacak büyük bir kötülük olarak değerlendiriyoruz. Yerel seçimlerden alınacak sonuç Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin doğasına, işbirliği havasına, iradi yapısına uygun olmalı. Çalışmalarımız buna yönelik olacaktır” demişti. Bahçeli devamında, “Türkiye’de PKK’nın yöneteceği belediye kesinlikle olmamalı, CHP-HDP ve yedekleriyle kurulan ittifakın hesabı cumhurun iradesiyle bozulmalı” ifadelerini kullanmıştı.
AKP 48, CHP 15, HDP 11 İL BELEDİYE KAZANMIŞTI
CHP ve HDP, son yerel seçimlerde 9’u büyükşehir olmak üzere toplam 15 il belediye başkanlığını kazandı. CHP; Aydın, Burdur, Çanakkale, Edirne, Eskişehir, Giresun, Hatay, İzmir, Kırklareli, Muğla, Sinop, Tekirdağ, Yalova ve Zonguldak’ı alırken, HDP Ağrı, Batman, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Siirt, Şırnak, Tunceli, Van’da birinciliği almıştı. Mardin’de ise başkanlık koltuğuna siyaset yasağı nedeniyle seçimlere bağımsız katılan Ahmet Türk oturdu. AKP’nin 18’i büyükşehir toplam 48 il belediye başkanlığını aldığı bu seçimlerde, MHP’de 3’ü büyükşehir 8 il belediye başkanlığının sahibi olmuştu.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...