Cumartesi Anneleri’ne iki şehirde yasak

700. Hafta Cumartesi Anneleri oturmasının yasaklanması ve polis saldırısının ardından 701 ve 702. hafta da İstanbul ve Diyarbakır’da yasaklandı.

Beyoğlu Kaymakamlığı’nın talimatıyla Galatasaray Lisesi’nin önündeki Cumartesi Anneleri eylemi yasaklandı. Çok sayıda çevik kuvvet polisinin meydanı kapattığı görüldü. Ayrıca İstiklal caddesi baştan başa yaya trafiğine de kapatıldı. Diyarbakır’da da Koşuyolu Parkı’nda bulunan anıtın önünde eylem yapmak isteyen annelere müdahale edildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada;

“İstiklal Caddesine çıkan Zambak Sokak- Meşelik Sokak keşişimi, Atıf Yılmaz Cadedsi- Sadri Alışık Sokak kesişimi, Balo Sokak- Turnacıbaşı Caddesi kesişimi, Yeniçarşı Caddesi-Meşrutiyet Caddesi kesişimi ile Kumbaracı Yokuşu -Asmalı Mescit Caddesi trafiğe kapatılacak. Buralardan İstiklal Caddesine akım verilmeyecek” denildi.

Cumartesi Anneleri’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklama ise şu şekilde:

“Gözaltında kaybetme, uluslararası hukukta insanlığa karşı işlenmiş suç olarak tanımlanır. Uluslararası hukuka göre herkesin gözaltında kaybedilmeden korunması ve bu suçun etkili bir biçimde cezalandırılması devletlerin yükümlülüğüdür.

Bizler kayıp yakınları ve hak savunucuları olarak 702 haftadır devletin bu yükümlülüğünü yerine getirmesi talep ediyoruz.

702 haftadır kayıplarımıza ulaşma ve onları kaybedenlerden adil bir yargı önünde hesap sorma talebimizin meşruiyetinden korkuyor ve bizi susturmak istiyorsunuz.

Yaşam adına, barış adına, insanlık ve vicdan adına kayıplarımızı aramaktan asla vazgeçmeyeceğiz!”

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...