CHP ve İYİ Parti’den ‘yerel seçim’ ittifakı; Ankara’da ortak aday

Türkiye Haberleri – ZERnews: CHP’nin, Mart 2019 yerel seçimleri için Ankara’da İYİ Parti’nin adayı olmaya hazırlanan Mansur Yavaş’ı destekleyeceği öne sürülüyor. İYİ Parti de buna karşılık CHP’nin karşısına diğer şehirlerde güçlü aday çıkarmayacak.

AKP ve MHP’nin yerel seçim ittfakı görüşmeleri devam ederken, CHP ve İYİ Parti’nin de birlikte hareket edeceği konuşuluyor. 
Ankara’da İYİ Parti’nin adayı olacağı kuvvetli bir şekilde dillendirilen Mansur Yavaş’ın karşısına CHP’nin aday çıkarmayacağı konuşuluyor. İyi Parti’nin de buna karşılık CHP’nin karşısına 29 büyükşehirin bir çoğunda ve çeşitli ilçelerde güçlü aday çıkarmayarak destek vereceği belirtiliyor. Öte yandan CHP’nin Ümraniye için Konya Milletvekili Abdüllatif Şener’i aday göstereceği de belirtiliyor.
Cumhuriyet’te yer alan habere göre; İYİ Parti ‘nin Ankara’da Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na 2014 seçimlerinde CHP’nin adayı Mansur Yavaş’ı aday göstereceği öne sürülüyor. Kulislerde CHP’nin Yavaş’ın karşısına aday çıkarmayarak destek vereceği söyleniyor.
İYİ Parti’nin 29 büyükşehir içerisinde Mersin ve Manisa gibi parti tabanına güvendiği şehirlerde güçlü adaylar çıkaracağı, diğer il ve ilçelerde ise profili düşük adaylar çıkararak CHP’yi destekleyeceği belirtiliyor. Partili kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Akşener’in işbirliğine sıcak baktığı öğrenilirken parti tabanının ittifak noktasında sıcak davranmadığı söyleniyor.
Öte yandan CHP’nin özellikle AKP tabanının hâkim olduğu ilçelerde milletvekillerini aday göstereceği konuşulurken, Ümraniye Belediyesi için AKP’nin kurucularından olan ve halen CHP Konya milletvekilliği yapan eski Maliye Bakanı Abdüllatif Şener’in aday gösterileceği belirtiliyor.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...