CHP ve İYİ Parti’ye ilişkin ‘bağımsız aday’ iddiası

Türkiye’de 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler öncesi partiler arasındaki ittifak görüşmelerinde yeni bir gelişme yaşandığı öne sürüldü.

24 Haziran tarihindeki genel seçimlerde Millet İttifakı’nı oluşturan İYİ Parti ile CHP arasında “ortak bağımsız aday” formülünün gündeme geldiği iddia edildi.

İYİ Parti kulislerinden yansıyan iddiaya göre, olası bir işbirliğinde partilerin yetkili kurullarından onay alındıktan sonra üzerinde uzlaşılan isim seçmene “bağımsız aday” olarak tanıtılacak. Milliyet Gazetesi’den Bahar Atakan’ın haberine göre, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ortak aday ve seçimde işbirliğine ilişkin resmi veya gayri resmi görüşme yapmadığını aktardı.
Her il, ilçe ve beldede kendi adaylarını çıkartacaklarını söyleyen Akşener, teşkilatların görüşmeler yapabileceğini belirterek, “Burada bahsedilen Saadet Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Yani ittifak zaten olmuyor da iş birliği, güç birliği diyebileceğimiz bir alan. Henüz resmi veya gayri resmi benim herhangi bir görüşmem yok ama aşağıda herkes birbiriyle görüşür onu zaten kimse engelleyemez. Bakacağız, göreceğiz çok bir şey söyleme imkanımız yok” dediği kaydedildi.
İstanbul, Ankara ve Mersin’de CHP ve İYİ Parti’nin “ortak aday” çıkartmak için görüştüğü iddiasına yanıt veren İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı da “Herhangi bir resmi görüşme söz konusu değil. Bu konuda somut bir gelişme yok. O nedenle bir değerlendirme yapmak mümkün değil” şeklinde konuştu.
İYİ Parti’de, 24 Haziran genel seçiminde İYİ Parti’ye en büyük desteği veren Burdur, Isparta, Antalya, Çanakkale, Muğla, Denizli, Kırklareli, Edirne, Balıkesir, Giresun, Bilecik, Kırıkkale, Manisa, Afyonkarahisar’da da CHP ile işbirliğine gidilmesi dillendiriliyor.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...