The news is by your side.

CHP: “Türkiye’deki işsiz sayısı 94 ülkenin nüfusunu geçti”

CPH Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak “İşsiz sayısındaki ve işsizlik oranındaki artışlar, 2009 krizinden bu yana görülmeyen seviyelere ulaştı” ifadesini kullandı. 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, işsizlik oranı kasım-aralık-ocak aylarını kapsayan aralık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 3.1 puan artışla Şubat 2010’dan bu yana en yüksek oran olan yüzde 13.5’e çıktı. 

AA’nın haberine göre, Öztrak resmi işsizlik rakamlarının yanı sıra iş bulmaktan ümidini kestiği için ya da diğer nedenlerle iş gücü piyasasından kopanların da hesaba katıldığında, “geniş tanımlı işsiz sayısı”nın da önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyona yakın artış göstererek 6,6 milyon kişiye ulaştığını ifade etti. 

Benzer Haberler
1 112

Bu rakamın üstüne eksik ve yetersiz istihdam edilenler ile mevsimlik istihdam edilenler eklendiğinde gerçek işsiz sayısının 8 milyon olduğunu iddia eden Öztrak, Türkiye’deki gerçek işsiz sayısının dünyadaki 94 ülkenin nüfusundan daha fazla olduğunu iddia etti. 

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.