Ceng Sağnıç: Afrin Kıbrıs gibi değil Mardin gibi olur – İlginç soru ve cevaplar için tıklayın

Kürdistan Haberleri – ZERnews: İsrail Moshe Dayan Orta Doğu ve Afrika Çalışmaları Merkezi’nde Kürt Çalışmaları Programı Koordinatörü olan Ceng Sağnıç Sosyal Medya kullanıcılarının Kürtler ve Kürdistan ile ilgili sorularını yanıtlandı.

Sorular anonim olarak soruların sorulabildiği Corious Cat üzerinden soruldu.

Ceng Sağnıç’ın verdiği cevaplar şöyle:

Afrin ve El Bab; Kuzey Kıbrıs gibi olur mu?


– Daha fena, Mardin gibi olur.

Mardin derken?

– Kuzey Kıbrıs’ta kendi kültürel ve etnik dokusuna uygun özerk de olsa bir yönetim var. Afrin’de o da olmayacak, Mardin’de ya da Kars’ta olmadığı gibi.

Kuzey Kürtleri için gelecek beklentin var mı? Kürtçe bu şekilde kaç yıl daha yasayabilir?

– Kuzeyde bir nesil daha yaşaması mucize olur. Lakin tarih de mucizlerle doludur.

Kürtçe Türkiye’de niçin yaşayamayacak?

– Çünkü pazar ve eğitim dili değil. Entegrasyonun çok güçlü olduğu Türkiye gibi ülkelerde coğrafi koşullar sayesinde lokal pazar ve iletişim dili olarak kalması da mümkün değil, örneğin İran’da olduğu gibi.

Kuzey Kürtlerinin doğurganlığı çok yüksek. Neden yok olsun ki? Hayatın olağan akışına göre daha görünür olunmayacak mı?

– Zira doğanlar Kürtçe konuşmuyor artık.

Bence 3 parça birleşir, 1’i federasyona gider. Sizce?


– Bilemeyeceğim, şu an sizlerle ilgili kararları Sezai Temelli veriyor. Kendisi federasyon kararı verirse olabilir tabii.

HDP devlet projesi. insanlar sadece Kürt olduğu için HDP’ye oy verdi. Sezai’yi sallayan yok. Ki onu var eden enerji Suriye’de ideolojik dönüşüm geçiyor bence. Sizce?


– Birinci dediğinize katılmıyorum. Suriye’deki dönüşüm fikrine ise ben de çok sıcak bakmıştım ama bu dönüşüm gerçekleşmedi. Gerçekleşmeyeceği anlamına gelmiyor olsa da, Batı Kürdistan’da (Rojava) bugün egemenlik ve özgürlük savunan bir yapı yok. Bununla yüzleşmek demek bu yanlış yapıyı kuranları yüz üstü bırakmak ya da onları arkadan vurmak demek değil. Önce yüzleşmelisiniz.

Her şey dil değil. İrlandalıların da artık anadili İngilizce.


– Her şey dil değil doğru. İrlanda, Ukrayna güzel örnekler ama bu ülkelerde yerleşik ve sistematik özgürlükçü fikirler de mevcut(tu). Hem bu fikirlerden yoksun hem de dilden yoksunsanız üzerinde düşünmek gerekli. Yoksun değiliz derseniz kendinize yalan söylemiş olursunuz. Bugün sizin egemenlik hakkınıza önce kendi siyasi oluşumlarınız karşı çıkıyor.

Kuzeyde kibarca entegrasyon (asimilasyon) için kaç sene daha gerekir?

– Bakınız, Kürtçülüğün muhalif bir fikir veya siyasi duruş olarak yaşaması ile Kürdistan’ın egemenlik fikrinin yaşaması farklı şeylerdir. Birincisi ilelebet yaşayabilir ama yaşamasının genel olarak Kürtlere faydası mı yoksa zararı mı olduğu tartışılır. Eğer ikincisi yoksa, gönüllü asimilasyon ile güvenli ve istikrarlı bir yaşamı seçmek sonuçsuz ve talepsiz yarı-etnik muhalif bir duruştan daha rasyoneldir.

Doğdunuz ve büyüdüğünüz ülkeden bu denli umudunu kesmiş olmanız inanın çok hüzün verici. Siz Kuzey Kürdistanlısınız. Ne Erbil’in ne de Tel Aviv’in bu hakîkâti ikâme edebileceğine inanmıyorum.

– Ben kuzey Kürdistanlı değilim, Kürdistanlıyım.

– İHB (İbrahim Halil Baran) tarzı bir milliyetçilik yazımının Kamalistçi tarih yazınlarından, Türk Tarih Tezi ilâ âhir hezeyanlardan hangi noktada ayrıldığını açıklayabilir misiniz?

– Kastınız ne bilmiyorum lakin Kemalist tarih tezi başarılı bir tezdir. Siz de o tezin üretimi olan modern Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi diliyle bana o tezleri eleştiren bu soruyu yöneltmektesiniz. Yani, Türk tarih tezinin başarısının bizzatihi kendiniz bir ispatısınız. Keşke Kürt tarih tezi ya da sizin deyiminizle “İHB tarzı milliyetçilik yazını” da Türk tarih tezi kadar başarılı olsaydı.

İHB (İbrahim Halil Baran)’nın düşünceleri hakkında düşünceniz nedir?

– IHB büyük bir beyin, hayran olmamak elde değil. Fikirlerinin tamamına elbette katılmıyorum ama durumu güzel kılan da bu.

Halil İbrahim Baran’a eleştirin nedir?

– Siyaset yapıyor olması.

Güney Kürdistan’da (Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde) yeni olumlu gelişme denenecek bir şey var mı yoksa günü mü yaşıyorlar sadece (hem siyaset ve yönetim hemde halk açısından )?

Güney Kürdistan’da bir devlet var. Siz dilinizi dahi doğru yazamıyorsunuz. Sizi kendi sorunlarınızı düşünmemeniz için güney Kürdistan ile ilgili fazla ayrıntılı düşünmeye itenlerden kaçın. Sizin güney Kürdistan’la ilgili yapabileceğiniz en makul şey “özenmek” olur, eleştirmek değil.

Güney Kürdistan’da Türkiye’ye bağlanalım mı diye referandum yapsan % 70 evet çıkar. Tamam bizim durumumuz kötü de onlarınki de pek parlak değil?


Bir çocuğa anlatır gibi anlatayım: Güney Kürdistan (Kürdistan Bölgesi)’inde bağımsızlık fikri varken senin deden Kürt olduğunu bile bilmiyordu. Güney Kürdistan’da Türkiye’ye bağlanalım diye bir referandum yapılırsa haklı olarak yüzde 5 Türkmenler’den “evet” oyu çıkar. Sadece KDP değil, Goran’ Hareketi’nden Şahsiwar’ına kadar örgütlü ve bağımsızlıkçı bir toplumdan bahsediyoruz. Bu saçmalıkları kafanıza PKK ve Türk televizyonları el birliğiyle soktular. Şimdi biz kırk akıllı çıkaramıyoruz kuyudan o taşı.

İsrail yıkılacak yerine Kurdistan kurulacak deseler cevabın ne olurdu?


– Arazi küçük, yetmez bize.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...