Cemal Kaşıkçı olayı; İsrail Türkiye’yi suçladı

İsrail’in Washington Büyükelçisi Ron Dermer, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı suikasti olayına ilişkin yaptığı açıklamada Türkiye’yi eleştirdi.

İsrail Washington Büyükelçisi Ron Dermer, “küresel çifte standantları” eleştirirken, Türkiye ve Katar’ın, Suudi Arabistan ile ABD arasındaki “ilişkiyi bozmaya çalıştıklarını” iddia etti…

Arabiya İngilizce’ye göre, bir panele katılan Dermer, ABD’nin İran nükleer anlaşmasından çekilmeve İran’a yaptırım uygulama kararına yönelik tepkileri eleştirdi. Kaşıkçı suikastine ilişkin olarak da, “Eğer bir kişinin öldürülmesinden öfkelenirsek eğer 500 bin kişinin öldürülmesinden 500 bin kez daha da öfkeli olmalıyız” diyen Dermer, İran ile yapılan nükleer anlaşmanın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın “500 bin masum  sivili infaz etmesine olanak verdiğini” öne sürdü.
İsrail’in Washington Büyükelçisi, ayrıca “Türkiye ve Katar, Suudi Arabistan’ın ilişkilerini bozmak için baskı yapıyor” iddiasında bulunduğu açıklamaları sırasında ABD’nin Suudi Arabistan ile olan önemli ‘stratejik ilişki’yi yıkmama konusunda dikkatli olması gerektiğini de savunurken ABD ve İran’ın “ne çıkarları ne de değerleri paylaştığını” söyledi.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...