Çavuşoğlu’ndan kritik ‘İdlib’ açıklaması; Almanya’dan destek

Türkiye Haberleri – ZERnews: İdlib’in vurulmasına ilişkin Türkiye’den bir açıklama geldi. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Tahran zirvesi öncesi İdlib’in vurulması hiç doğru değil. Saldırının yanlış olduğunu Rusya’ya ilettik” diye konuştu.

ALMAN BAKAN: TÜRKİYE’Yİ DESTEKLİYORUZ

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Maas ile ortak açıklama yaptı.

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, “Dışişleri Bakanı sıfatıyla ilk defa Türkiye’ye geliyorum. Türkiye Almanya için sadece bir komşu ülke değil. Bizim kültürümüzü zenginleştiriyor bu insanlar. Çok yakın ekonomik ilişkilerimiz var. Binlerce insanımıza iş sağlayan iş yerleri var. Yeniden iyi bir konuma getirilmesi ve bu nedenle de bakanlar olarak diyalog mekanizmasını oluşturmak istiyoruz. Çok sayıda uluslararası standartları kabul eden bir ülke. Türkiye Avrupa’ya doğru kendini bu konuda ilerletme yönünde. Suriye’deki durumu da ele aldık .Türkiye büyük bir endişe ile sınırındaki bu gelişmeleri izliyor. İnsani felaketin ortaya çıkabileceği bir bölge. Tahran’daki zirve ile ilgili Türkiye’yi destekliyoruz” dedi.
“İDLİB’E YÖNELİK SALDIRILARI DURDURMAK İÇİN ÇABA SARF EDİYORUZ”
Bakan Çavuşoğlu ise, ”Saldırı olasılığı ortaya çıktığından bu yana yoğun çaba sarf ediyoruz. İdlib’e yönelik saldırıları durdurmak için çaba sarf ediyoruz” dedi. Çavuşoğlu devamında şunları söyledi:
“4 tane gerginliği azaltacak bölge belirledik. Son olarak İdlib kaldı. Rejimin burayı ele geçirmek istediği açık. Askerlerimiz arasından bakanlarımızın da istihbaratımızın da katıldığı toplantılar oldu. Maalesef dünden bu yana saldırılar oldu. Kimse kimseyi kandırmasın. Bu saldırıların amacı İdlib’i ele geçirmektir. Bu her bakımdan bir felaket olur.
Almanya’nın şu süreçte gösterdiği samimi tavır takdire şayandır. Bu zirvede İdlib ile ile ilgili bir kara çıkması için çaba sarf edeceğiz. Bu dünyanın bir meselesidir. Herkesin net bir tavır sergilemesi gerekiyor. Tahran zirvesi öncesi İdlib’in vurulması hiç doğru değil. Saldırının yanlış olduğunu Rusya’ya ilettik.”
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...