Buldan ve Temelli’den Penahi için “acil” kodlu mektup

İran’ın yarın idam etmeyi planladığı Kürt siyasi tutsak Ramin Hüseyin Penahi (Ramîn Hisên Penahî) için Halkların Demokratik Partisi (HDP) son dakika açıklaması yaptı.
HDP’nin açıklamasının tam metni şöyledir:

Buldan ve Temelli’den Penahi için “acil” kodlu mektup

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, hakkında idam cezası verilen 22 yaşındaki İranlı Kürt aktivist Ramin Hüseyin Penahi’ye ilişkin kaygılarını İran Büyükelçisi Mohammad Ebrahim Taherian Fard’a iletti, infazın durdurulması çağrısında bulundu. 
Mektupta Penahi’ye ilişkin gelişmeleri kaygıyla izlediklerini belirten HDP Eş Genel Başkanları, “Sayın Penahi’nin 4 Eylül Salı günü idam edileceğine dair bilgiler kaygımızı çok daha fazla arttırmıştır” ifadelerini kullandı. 

“İdam cezası evrensel insani değerlere aykırıdır”

Acil koduyla gönderilen mektupta idam cezasının en temel insan hakkı olan yaşam hakkının ihlali olduğu hatırlatılırken, Penahi’ye verilen idam cezasının da evrensel insani değerlere aykırı olduğu ifade edildi.

İnfaz durdurulsun çağrısı

Türkiye’de yaşayan Kürt halkı için de bu idam cezasının büyük bir tepkiye ve üzüntüye neden olduğunu belirten HDP Eş Genel Başkanları, İran İslam Cumhuriyeti yönetimine Kürt aktivist Ramin Hüseyin Penahi için verilen idam cezasının infazını durdurması çağrısında bulundu. 
Buldan ve Temelli, daha önce de idamın durdurulması çağrısını içeren bir mektup göndermişti.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...