Brunson’un ardından ABD’den Türkiye’ye dikkat çeken ‘İran’ talebi

ABD / Türkiye Haberleri – ZERnews: Ankara’daki ziyaretinin ardından gittiği Brüksel’de havaalanında gazetecilere açıklamalarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bir dizi açıklamalarda bulundu.

Pompeo, Türkiye’deki görüşmelerde Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasıyla ilgili soruşturmanın yanı sıra İran’a Kasım ayında başlatılacak yeni yaptırımlar ve Suriye gibi bölgesel sorunların da ele alındığını söyledi.

Pompeo, rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılması sonrasında Washington’un kısa sürede Türkiye yaptırımları konusunu gözden geçireceğini belirtti. “Brunson’la bağlantılı yaptırımları kaldıracak mısınız?” sorusunu, “Bu konuda kısa süre içinde karar vereceğiz. Yaptırımların bir kısmı Rahip Brunson’la doğrudan bağlantılıydı ve bunları şimdi kaldırmak mantığa uygun. Ama nihai karar verilmedi. Bu konuyu Başkan Trump’la konuşmam lazım” cevabını verdi. Rahip Brunson Türkiye’de iki yıla yakın süren tutukluluğunun ardından geçen Cuma günü tahliye edilmişti.

Trump yönetimi Brunson’ın hapiste tutulmasındaki rolleri nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soyluve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ü yaptırım listesine almıştı. ABD ayrıca, Türkiye’ye ilave gümrük vergileri uygulamaya başlamış, Türkiye de bu adımlara aynı şekilde karşılık vermişti.

Pompeo, Ankara’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la iyi ve yapıcı bir görüşme yaptığını belirtirken, “Rahip Brunson’ın ABD’ye geri dönmesi bence (ilişkilerde) çok sayıda fırsatın önünü açıyor” dedi. Görüşmelerde gündeme gelen konulardan birinin, İran’a yönelik 4 Kasım’da devreye girmesi öngörülen enerji yaptırımları olduğunu söyleyen Pompeo, “(Türkler) İran’dan ham petrol satın alıyor, onların daha az almasını arzu ederiz” diye konuştu.

Pompeo ayrıca, Erdoğan’ın Suudiler’in kayıp gazeteciyle ilgili soruşturmada işbirliği yaptığını söylediğini ifade etti. Bir gazetecinin “Türkler’le Fethullah Gülen hakkında konuştunuz mu?” sorusunu da Pompeo, “Fethullah Gülen hakkında konuştuk ve bu yapılanmayla alakalı bir dizi konuyu da konuştuk. Bu, Türkler’in bize sık sık hatırlattığı bir mesele ve hepimizin ortak gerçeklere ulaştığından emin olmak için birlikte çalışabileceğimiz alanların farkındayız” yanıtını verdi.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...