BM’den İran saldırısı sonrası flaş Kürdistan çıkışı

Geçtiğimiz gün İran tarafından Erbil’in Koye ilçesine yapılan füze saldırısının yankıları sürüyor. Kürt yönetiminden gelen kınama sonrası Birleşmiş Milletler (BM)’den de flaş bir açıklama geldi.

BM’nin Irak temsilciliği İran’ın Koye’ye yaptığı saldırıyı kınadı ve Kürdistan’a destek verdi. Yapılan açıklamada Kürdistan’ın İran’a karşı gösterdiği tepkiyi destekledi. Açıklamada, tarafların Irak’ın egemenliğine saygı duyması istenirken, İran’ın saldırıları karşısında Kürdistan yönetiminden gelen açıklamaların desteklendiği vurgulandı.

Ne olmuştu?

Geçtiğimiz hafta İran Devrim Muhafızları’nın Erbil’de faaliyet gösteren Kürdistan Demokrat Partisi – İran’a ait karargahlara düzenlediği saldırıda AA’ya göre en az 16 kişi yaşamını yitirmiş, 40 kişi de yaralanmıştı. İran devlet televizyonu saldırıyı doğrulamıştı.

Kampların da bulunduğu karargahlara saldırıdan çok sayıda kayıp-yaralı haberi gelmişti.

Ajanslara göre KDP-İ ve HDK yetkilileri ile ailelerinin kaldığı karargahta 16 kişinin hayatını kaybettiğini, 40’dan fazla kişinin yaralandığını belirtmişti.

En az 16 kişinin hayatını kaybettiği, 40 kişinin yaralandığını duyuran Anadolu Ajansı (AA), İran devlet televizyonunun saldırıyı doğruladığını belirtmişti.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...