BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’dan ‘istifa’ kararı

Suriye Haberleri – ZERnews: BM (Birleşmiş Milletler) Suriye Özel Temsilcisi de Staffan de Mistura Kasım ayı sonunda görevini bırakacağını açıkladı.

Kişisel nedenlerle istifa ettiğini söyleyen Mistura Suriye’de anayasa komisyonunun oluşturulması için son ana kadar çaba göstereceğini de söyledi.

Şam Yönetimi’nin davetlisi olarak gelecek ay Şam’ı ziyaret edeceğini kaydeden de Mistura, burada anayasa komisyonun oluşturulması için görüşmelerde bulunacağını ifade etti. Kasım ayının sonuna kadar anayasa komisyonun oluşturulmasını ümit ettiğini dile getiren de Mistura, komisyonun inandırıcı olması ve bunun yanı sıra hükümet, muhalif gruplar ve sivil toplum temsilcilerinin eşit katılımı ile oluşturulması gerektiğini söyledi. Ocak ayında Soçi’de yapılan Suriye konferansında gündeme getirilen anayasa komisyonu, Suriye rejiminin itirazları nedeniyle henüz hayata geçirilemedi. Ayrıca Mistura’nın istifasının beklendiği, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in aylardır Mistura’nın halefi olacak kişiyi aradığı da belirtiliyor.
Staffan de Mistura, 2014 yılında dönemin BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon tarafından Suriye Özel Temsilciliği görevine atanmıştı. Mistura görevi eski Cezayir Dışişleri Bakanı Lahdar Brahimi’den devralmıştı. Daha önce de bu görevi BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan yürütmüştü. 1947 yılında İsveçli bir baba ve İtalyan bir annenin oğlu olarak Stockholm’de dünyaya gelen de Mistura, Roma’daki siyasal bilimler öğreniminin ardından 1971 yılında BM’de çalışmaya başladı. Irak, Afganistan, Lübnan gibi ülkelerin yanı sıra eski Yugoslavya’da görev yapan de Mistura, yedi dil biliyor.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...