Matematik’in Nobel Ödülü’nü alan Kürt Matematikçi Koçer Birkar’ı 10 madde ile tanıyalım

“Umarım 40 milyon Kürd’ü Mutlu edebilmişimdir” Bu sözler Matematik’in Nobel’i olarak kabul edilen Fields Madalyası alan Kürt Matematikçi Koçer Birkar’a ait.

İŞTE KOÇER BİRKAR VE ALDIĞI ÖDÜL HAKKINDA BİLGİLER

1- Koçer Birkar 1978 yılında Merivan’a yakın bir çiftlikte dünyaya geldi. Merivan Irak-Iran Savaşında en büyük zararı almış bölgelerden biridir.

2- Koçer Birkar’ın soyadının anlamı da hayli ilginç. “Bîrkar”, matematikçi demektir. Buradaki “Bîr” kökü “Bellek, bilinç, hafıza, dimağ, entellekt, soğulmak, kuyu” anlamlarına geliyor. Bîr eskî Kürtçede ve dahi Avesta’da “vîre”, “vîr” olarak geçer ki bu kelimenin köküdür. Kürtçe’nin Zazakî lehçesinde halen eski formu; “vîr” kullanılır.

3- Koçer Birkar o dönem hakkında “ Öğrenci olduğum dönem kaotik bir dönemdi. İran ve Irak savaşından dolayı her konuda zor durumdaydık. Ailem çiftçiydi ben de zamanımın büyük çoğunluğunu çiftlikte geçiriyordum. Böyle bir ortamda büyüyen bir çocuğun matematikçi olması şaşırtıcı doğrusu.” Birkar onu gerçek manada matematiğe ısındıran kişinin abisi olduğunu söylüyor.

4- Savaş döneminde Tahran Üniversitesi’nde matematik bölümü lisans öğrencisiydi. Yine Birkar Tahran’da okuduğu dönemde Uluslararası Üniversite Öğrencileri Matematik Yarışmasında 3’üncü oldu.

5- 2000 yılında mülteci olarak İngiltere’ye geldi. Bir yıl mülteci statüsünde İngiltere’de yaşadıktan sonra vatandaşlık alan Birkar doktorasına başladı. 2001-2004 yıllarında Nottingham Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı. Bu dönemde Londa Matematikçiler Derneği gelecek vaadeden doktora öğrencisi ödülünü aldı.

6 – Birkar Cambridge Üniversitesi’nde matematik profesörü olarak bilimsel çalışmalarına devam ediyor.  Çalışmalarını cebirsel geometri  ve üzerinde yapıyor.

7- Brezilya’nın Rio de Janerio kentinde düzenlenen Uluslararası Matematikçiler Kongresi , matematik biliminin nobelini dağıttı. Fields Madalyası’nı Rojhılat’ın  Merivan şehrinde dünyaya gelen Koçer Birkar aldı. Birkar, dünyada bu ödülü alan dört genç matematikçiden biri.

8- Fields madalyası Uluslararası Matematikçiler Birliği tarafından 40 yaşın altındaki 2, 3 ya da 4 matematikçiye 4 senede bir yapılan Uluslararası Matematikçiler Kongresinde verilen, matematiğin nobeli olarak görülen ödüldür.

9- Bu ödülün ilki, 1936 yılında Kanadalı matematikçi John Charles Fields’in emriyle verilen bu ödül 1950 yılından itibaren düzenli olarak verilmiştir. Amacı halihazırda dünya çapında önemli makaleler yayınlamış olan genç matematikçilere gerekli kabul ve desteği vermektir.

10- Fields madalyası çoğu kimse tarafından bir matematikçinin ulaşabileceği en yüksek onur olarak görülmektedir. Ayrıca madalya alanlara 15.000 Kanada doları tutarında para ödülü verilmektedir.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...