BBC: Son büyük muhabere başlamak üzere…

İdlib Haberleri – ZERnews: Suriye rejimi güçleri, Rusya’nın desteğini alarak İdlib’te son büyük operasyona bu hafta başlayabileceği söyleniyor. BBC News, bu hafta beklenen gelişmeleri analiz ettiği haberinde, “7 yıllık Suriye savaşının en son büyük muhaberenin başlamak üzere olduğu görünüyor” dedi.

İngiltere merkezli BBC News, Suriye muhalefetinin elindeki son geniş bölge olarak nitelediği İdlib’de 2 milyon insanın yaşadığına vurgu yaparken, “İnsanların çoğu sivil olsa da şehir, cihatçılar ve isyancı savaşçıların hakimiyetinde. Birçok savaşçı ailesiyle hükümet ile yapılan ateşkes anlaşmaları kapsamında isyancıların elindeki diğer bölgelerden tahliye edildi” dedi. BBC News ayrıca, Suriye rejiminin müttefiki Rusya’nın Akdeniz’deki varlığını hızlandırdığını da belirtti. Habere, şöyle sürüyor:
“Rusya ve Suriye ise isyancı savaşçıları, hükümet yanlısı güçleri itham etmek için kimyasal saldırıları kullanmaya hazırlanmakla suçluyor. Suriye yalanlasa da BM müttefikleri ise hükümet güçlerinin ihtilaf sırasında birkaç defa kimyasal silahları kullandıklarını söylüyor.”
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...