Basra Rusya konsolosluğuna ilişkin açıklama

Irak petrollerinin %80’nin üretildiği Basra’da halk susuzluk, gıda sorunu, hizmet yoksunluğu, yolsuzluk ve işsizlik sorunları sebebiyle hükümete karşı ayaklandı.

Petrol tesisleri, havaalanları, valilik ve çok sayıda askeri karargah ile devlet kurumu göstericiler tarafından kontrol altına alındı. İran konsolosluğu ise ateşe verilerek yakıldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Basra’daki Rus Konsolosluğu’nun, ayrıca Rus şirketleri temsilcilerinin çalıştığı petrol ve gaz tesislerinin bulunduğu bölgelerdeki durumun Irak güvenlik güçlerinin kontrolünde olduğunu bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, “Rusya’nın Basra Başkonsolosluğu’ndan gelen bilgiye göre, konsolosluğun, ayrıca Rus şirketleri temsilcilerinin çalıştığı petrol ve gaz tesislerinin bulunduğu bölgelerdeki durum, Irak güvenlik güçleri tarafından kontrol ediliyor” ifadelerine yer verildi.

En son bir grup gösterici dün İran’ın Basra Başkonsolosluğunu ateşe vermiş, İran yönetimi ise bunun üzerine Irak’la arasındaki Şelamçe Sınır Kapısı’nı kapatmıştı.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...