Basra’da son durum ve açıklama: 6 bin 280 kişi hastaneye kaldırıldı

Irak’ı güneyindeki Petrol merkezi Basra’da halk ayaklanması tüm şiddetiyle devam ediyor. Bugün; Perşembe öğleden sonra Polis ve ordu güçleri göstericilere karşı yeniden silah kullandı.

Umm Qasr limanına yayılan gösterilerde halk ile polis güçleri arasında çatışmalar yaşanıyor. Çok sayıda hükümet binası ateşe verildi.

Diğer yandan Irak Sağlık Bakanlığı, Basra kentinde içme suyunun kirlenmesi sebebiyle 6 bin 280 kişin hastaneye kaldırıldığını açıkladı.

Basra dünyanın en zengin petrol merkezlerinden biri olmasına rağmen içme suyu yok. Gıda, geçim, gelir adaletsizliği, işsizlik sorunu var. Yoğun iş potansiyeli olan kentteki petrol tesislerinde yerli halk çalıştırılmıyor.

Bütün bunlara tepki olarak Basra halkı protesto gösterileri düzenlemiş, bu gösteriler şiddete dönüşmüştü. Havaalanı, petrol tesisleri ve çok sayıda aşka devlet kurumu ayrıca parti binaları saldırıya uğramıştı.

Polis ve Haşdi Şabi’nin ateş etmesi üzerine onlarca vatandaş can vermiş ve yaralanmıştı.

Basra halkı zor zamanlarda Kürtlere misafirperverlik yapmış, Kürt lider Mustafa Barzani’yi coşku ile karşılamıştı. Kürt siyasi hareketlerinin Basra halkı ile tarihi ve yakın ilişkileri var.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...