The news is by your side.

Başbakan Mesrur Barzani: Güçlü Kürdistan için, güçlü karakter ve güzel ahlak…

ZERnews – Haber Yorum: Siyasi gözlemciler ve akademisyenlenlere göre Mesrur Barzani yönetimindeki yeni Kürdistan hükümeti güçlü olacak. Başbakan Mesrur Barzani güçlü kişiliği, dürüstlüğü, güzel ahlakı ve bilgisel derinliğiyle ön plana çıkıyor.

Mesrur Barzani’nin hayatını detaylı olarak incelemek için burayı tıklayın.

Benzer Haberler
1 1,236

Seçimleri açık ara farkla kazanan KDP dün Mesrur Barzani’yi yeni başbakan olarak açıkladı. Kürdistan’ın farklı siyasi partileri bu kararı olumlu karşıladı.

Mesrur Barzani ve beraber çalışacağı ekibin güçlü olması, şeffaf adımlar atma niyetini göstermesi, “Güçlü Kürdistan” sloganıyla ön plana çıkması göz dolduruyor.

Nitekim KDP içinde Mesrur Barzani’nin başbakan olmasını isteyen yönetici ve isimler sık sık onu tanımlarken “Güçlü Kürdistan için, güçlü karakter” diyordu.

Babası gibi 16 yaşlarında Peşmerge olarak cepheye giden Mesrur Barzani ilkokul ve ortaokulu Irak’ın işgali altındaki Kürdistan’da okurken liseyi de İran’ın işgali altındaki Kürdistan parçasında kendi ülkesinde bir mülteci olarak okudu.

Mayıs Devrimi (Şoreşa Gulanê), Xakurk Destanı, Raperin (Nihayi halk ayaklanması) süreçlerinde aktif mücadele etti. 1997 yılında Washington’daki Amerikan Üniversitesi Uluslararası Çalışmalar bölümünden mezun oldu. Aynı üniversitede Barış ve Krizlerin Çözümü alanında yüksek lisans yaptı.

Mesrur Barzani uzun yıllardır Kürdistan Bölgesi güvenlik müsteşarı olarak hizmet ediyor. Yani ülkesi ve Ortadoğu’yu derinlemesine tanıyor. Bu da güçlü bir yönetim için önemi bir avantaj sağlıyor.

Özellikle yenilikçi anlayışı gençler arasında popülerlik kazandırıyor. Kürdistan Bölgesi’nin bir kentinde “Birayê gewre” (Büyük kardeş) diye bir tabir duyarsanız biliniz ki Mesrur Barzani kastediliyor. Kendi partisi ve hükümet ortağı olacak partilerin desteğiyle Mesrur Barzani Kürdistan Bölgesi sorunlarının kısa sürede çözmeye aday bir lider olarak öne çıkıyor. (ZERnews)

Mesrur Barzani’nin hayatını detaylı olarak incelemek için burayı tıklayın.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.