Barzani – Salih görüşmesine ilişkin açıklama

Kürdistan Bölgesi Haberleri – ZERnews: Mesut Barzani ile Berhem Salih Irak Cumhurbaşkanlığı ve Irak’ta hükümet kurma çalışmalarındaki süreci görüşmek üzere bir araya geldi. Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (YNK) Irak Cumhurbaşkanı adayı olan Berhem Salih, Mesut Barzani ile yaptığı görüşme hakkında açıklamada bulundu.

Berhem Salih’in basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Salih’in Irak Cumhurbaşkanlığı ve Irak’ta hükümet kurma çalışmalarındaki süreci görüşmek üzere sayın Mesut Barzani’yi ziyaret ettiği aktarıldı. Yapılan açıklamada şu ifadeler sarf edildi:
“Her ne kadar Irak Cumhurbaşkanlığı hakkı Kürdistan halkına ait ise de adayın Kürdistani güçler tarafından belirlenmesi için zamana ihtiyaç bulunmaktadır. Bunun için Kürdistan’daki siyasi durumun normalleşmesi gerekiyor. Bazı Kürt partileri bu süreçte bir araya gelmeye karşı. Ayrıca sadece YNK ve KDP’nin adayı yok. Partilerle ilgisi olmayan adaylar da bulunmaktadır. 
Cumhurbaşkanı Kürdistan ile birlikte bütün Irak halkını temsil ettiği için parlamentonun son kararı vermesi gerekiyor. Bize göre bu partiler arasındaki paylaşımın kırılması bir adım ve demokratik bir taleptir.”
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...