Barzani: Kerkük işgal altında

Kürdistan Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani bugün koalisyon güçleri koordinasyon merkezinin Kürdistan’daki sorumlusu General Joseph Anderson bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede Kerkük ile ilgil açıklamalarda bulunan Barzani ‘Kerkük’ün işgal altında olduğunu ve bunun kabul edilemez bir durum olduğunu’ ifade etti.

Kürdistan 24’ün haberine göre, toplantıda Erbil’in Koye ilçesinde Doğu Kürdistanlı (Rojhılat) Kürdistan Demokrat Partisi’ne (HDK) yönelik saldırıdan duyduğu rahatsızlığı dile getiren Mesrur Barzani, şehit yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diledi.

Bölgedeki son askeri ve siyasi gelişmelerin de ele alındığı görüşmede, peşmerge ile koalisyon güçleri arasındaki işbirliğinin arttırılması gerektiğine vurgu yapıldı. Peşmerge Güçleri’nin daha çok eğitim alıp güçlenmesinin, bölgenin istikrarı açısından da önemli olduğuna işaret edildi.

Başta Kerkük olmak üzere Kürdistan idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerin durumunun da ele alındığı görüşmede Mesrur Barzani, yaşananlardan rahatsız olduklarını ve bu durumun son bulması gerektiğini söyledi.

“Kerkük bize göre işgal altındadır ve yaşananlar kabul edilemez” diyen Mesrur Barzani, Kerkük’ün durumunun anayasal çerçevede çözüme kavuşturulmasından yana olduklarını vurguladı.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...