Barzani Irak’ın yeni Başbakanı için “Kürdistan’ın çıkarlarına savunacak…” dedi

Irak’ta seçimde birinci olan Sairun Hareketi’nin adayı Adil Abdulmehdi hükümeti kurmak için görevlendirildi.  KDP’nin seçimlerde Kürdistan vilayetleri dışındaki bölgelerde Sairun Hareketi’nin müttefikiydi. Adil Abdulmehdi İran karşıtı ve Kürt dostu olmakla öne çıkıyor. Konuya ilişkin olarak Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Başkanı Mesut Barzani bir açıklama yaptı.

Abdulmehdi’yi telefonla arayan Başkan Barzani görüşme sonrasında açıklama yaptı, “Adil Abdulmehdi’yi destekliyorum” dedi.

Irak’ta yeni hükümetin kurulma çalışmalarının ele alındığı görüşmede Başkan Barzani, Kürt halkının dostu olarak nitelediği Adil Abdulmehdi için “Her zaman Irak ve Kürdistan’ın çıkarlarını savunacağından eminim” dedi.

Adil Abdulmehdi’nin yeni hükümeti kurma çalışmalarını desteklediğini belirten Başkan Barzani, Abdulmehdi’ye başarılar diledi.

Abdulmehdi’nin bir ay içerisinde hükümeti kurması gerekiyor.

Hükümeti kurmakla görevlendirilen Abdulmehdi, Şii Yüksek İslami Konseyi kurucuları arasında yer alıyordu. Abdulmehdi, buradaki görevinden istifa etmişti.

Celal Talabani döneminde Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı, Haydar Abadi döneminde ise Petrol Bakanlığı görevi yapan Abdulmehdi, bu görevlerinden de istifa ederek ayrılmıştı.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...