Avrupa Birliği Büyükelçisi Blecua ile görüşen Mesrur Barzani’den ‘140. madde’ye vurgu

Kürdistan Bölgesi Haberleri – ZERnews: Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi Müsteşarı Mesrur Barzani başkent Erbil’de Avrupa Birliği (AB) Irak Büyükelçisi Ramon Blecua ile bir araya geldi.

Görüşmede Irak’ta kurulacak olan yeni hükümet konusu, bölgedeki siyasi ve askeri gelişmeler, Kürdistan Bölgesi ile Avrupa Birliği (AB) ilişkileri ve Kürdistan Bölgesi Parlamentosu seçimleri görüşüldü.
Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi Müsteşarlığı’ndan yapılan açıklamada Mesrur Barzani, Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözüm anahtarının Irak Anayasası’nın 140. maddesinin hayata geçirilmesi olduğunu söyledi. 
Irak’ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Adil Abdülmehdi’yi desteklediklerini söyleyen Mesrur Barzani “Taraflar arasında eşit ve ortak katılım temelinde diyaloğa katılmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
“Irak Anayasası’nın 140. maddesinin uygulanması çözümün anahtarı olacaktır. Bu çözüm askıya alınan petrol ve gaz yasaları ile Peşmerge bütçesi gibi sorunlarında çözümünü beraberinde getirecektir” diyen Mesrur Barzani ayrıca, Kürdistan Parlamentosu seçimlerinden çıkan sonuç temelinde güçlü bir hükümet kurmak istediklerini de sözlerine ekledi.
AB’li Büyükelçi Ramon Blecua da Mesrur Barzani’yi parlamento seçimlerinde elde edilen başarından ötürü kutlayarak bu sonuçların güçlü ve istikrarlı bir Kürdistan için yasal bir çerçeve olacağını ifade etti. Blecua ayrıca Avrupa Birliği’nin Kürdistan Bölgesi’ndeki reform sürecini desteklediğini belirterek, askeri örgütlenme konusunda da yardımların süreceğini dile getirdi. 
Irak Anayasası’ndaki 140. madde, Kürdistan Bölgesi idaresi dışında kalan Kürt bölgelerinde, Erbil veya Bağdat’a bağlanmayı ön gören bir referandumu şart koşuyor.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...