Avrupa Adalet Divanı PKK’ye ilişkin kararını açıkladı

Avrupa Birliği’nin (AB) en üst makamdaki mahkemesi olan Avrupa Adalet Divanı, PKK’nin “terör örgütü listesi”nde kalmasına karar verdi.

Mahkemenin kararı PKK yöneticilerinden Duran Kalkan ve Murat Karayılan’ın 4 yıl önce AB Konseyi’ne açtığı dava sonucunda geldi. Söz konusu dava ile, PKK’nın AB’nin terör örgütü listesinde bulunmasına itiraz edilmişti.

HAKSIZ YERE TERÖR LİSTESİNDE

PKK 2002 yılında silahlı şiddet eylemleri ve saldırılar düzenlemesi sebebiyle AB’nin terör örgütü listesine alınmıştı Mahkeme PKK’nın 2014-2017 yılları arasında “haksız yere” terör listesinde kaldığını ve bu yüzden bazı yasa maddelerinin çiğnendiğini de beyan etti. Bunun gerekçesi olarak AB üyesi ülkelerin mevcut düzenlemelerde PKK’nın listede bulunmasını gerektiren makul nedenleri ve kararları sunmaması gösterildi.

Ancak bu durum bu yıl içinde yapılan yasal değişiklerden ötürü mahkeme tarafından halihazırda hak ihlali olarak tanımlanmadı. Yani karar yeni yasal düzenleme öncesi dönemi kapsıyor ve somut bir etkisi olmayacak. Böylece PKK “terör örgütü” listesinde kalmaya etmiş oldu.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...