Sendikaların ‘Asgari Ücret’e ilişkin yeni teklifleri neler?

Türkiye Haberleri – ZERnews: Türkiye’de 2019 yılına ilişkin asgari ücret pazarlığında çifte zam tartışmaları başladı. Sendikalar, asgari ücretin 2 bin TL’ye çıkarılmasını daha sonra artış yapılmasını talep ediyor. Zamın Aralık’ta devreye girmesi talep ediliyor.

Şu anda 1603 lira net ve 2029.50 TL brüt olarak uygulanan asgari ücret pazarlığının bu yıl 2 bin lira net üzerinden başlaması bekleniyor.
Sabah yazarı Faruk Erdem’in haberine göre, sendikaların talepleri arasında “önce 2 bin liraya çıkartılıp sonra zam uygulansın” teklifi de var. “Bu yıl Yeni Ekonomi Programı’nda yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 20.18 olarak açıklanmıştı. 12 aylık ortalamalara göre bir artış yapıldığı varsayılırsa, yine yüzde 15 civarında zam beklenebilir” diyen Erdem, şöyle devam ediyor:
“Buna göre de net asgari ücret 1.844 lira civarında oluyor. Enflasyon hedefine göre ise rakam bin 927 lira. Bu yıl gündeme gelen ikinci bir talep ise uygulamanın ocak yerine aralıktan itibaren başlaması. Bu da komisyonun kasımda toplanıp kararını vermesi anlamına geliyor. İşveren kesimi ise asgari ücret üzerinden sağlanan teşviklerin devamını bekliyor. Özellikle ilave istihdamda vergi ve primleri iki yıldır kamu karşılıyor.”
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...