Ankara istihbaratı: Afrin’i kaybetmek üzereyiz, hakimiyet her an YPG’ye geçebilir

Türkiye / Suriye / Rojava Haberleri – ZERnews: Suriye Ordusu Rusya’nın desteğiyle İblib’e operasyon düzenlerken, Astana 3’lü ülke liderleri bugün Tahran’da bir araya geliyor. Ankara’ya ulaşan istihbarat bilgilerini gazetedeki köşesinde sıkça yer veren, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eski danışmanı, Yeniçağ Gazetesi yazarı Ahmet Takan yine gündeme ilişkin çok konuşulacak ifadeler sarf etti.

“YPG’NİN DE İDLİB’DE OLACAĞI BELGELERLE ORTAYA ÇIKACAK”

Ahmet Takan, Esad Rejimi ile Rusya’nın İdlib’e yönelik operasyon planının ABD ile anlaşılarak yapıldığını öne sürerken, YPG’nin de söz konusu operasyonda yer alacağını savundu. Söz konusu yazının ilgili bölümü şöyle:

“…Tahran’daki zirve öncesinde Rusya havadan Suriye rejimi karadan İdlib’i vurdu. Tüm bunların ABD ile anlaşılarak yapıldığından kimsenin en ufak şüphesi olmasın. Er ya da geç Suriye’nin İdlib’e sürdüğü kara güçlerinin içinde PKK/YPG olduğu da tüm belgeleriyle ortaya çıkacak. Ki, biz bunu aylar öncesinden bu köşeden yazdık durduk!..”

“TSK AFRİN MERKEZE ÇEKİLDİ, ALAN HAKİMİYETİ HER AN YPG’YE GEÇEBİLİR”

Ahmet Takan yazısının devamında ise, YPG’nin Afrin’e yönelik saldırılarına değinirken, Afrin’de kontrolün her an YPG’ye geçebileceğini şöyle yazdı:

“…Sahadaki istihbarat ve güvenlik kaynaklarımızdan ulaştığım bilgileri şöyle özetleyebilirim;

Afrin’de kontrolü kaybetmek üzeriyiz. PKK/YPG, ÖSO güçlerine yoğun olarak saldırıyor. TSK kayıp vermemek için Afrin merkezine çekildi. Bu da yetmiyormuş gibi ÖSO güçleri kendi aralarında çarpışmaya başladı. Savaştan kaçan ÖSO’cular duvarlardan atlayıp Türkiye’ye geçmeye çalışıyorlar. Alan hakimiyeti her an YPG’ye geçebilir. Münbiç bildiğiniz gibi. ABD ile Münbiç mutabakatı yine fiyasko ile sonuçlandı. Esad, Rusya, ABD ve YPG ile birlikte hareket ediyor. Bizimkiler, Rusya üzerinden Esad’a etki etmeye uğraşıyor.

Böyle giderse sonuç olarak; Enerji hattı oluşacak. YPG, ABD’nin bekçisi olarak kalacak. Rusya payını alacak. Biz, kayıplarımızla kalacağız!.. Tefecilerin eline kaldık!..Daha da acısı ,”İdlib…İdlib..” derken Hatay’dan olacağız… Ya sonrası?…”

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...