Amerika’nın Suriyeden çekilişi DSG’yi rejimle anlaşmaya zorlayacak

Son üç yıldır Demokratik Suriye Güçleri (DSG) İŞİD’le Mücadele Uluslararası Koalisyonunu ile İŞİD’le mücadele etmekte. Fakat  İŞİD’le mücadele sonlara doğru yaklaştıkça bu güçlerin kaderini belirsiz kalmasına neden oluyor. Batılı bir uzman DSG’nin Esad rejimine yakınlaşma çabalarını anlamak için gelecekte bu güçleri bekleyen mevcut karışık duruma bakmak gerekir diyor.

İdlib operasyonu ve Kürtlerle Esad arasındaki görüşmelerin kaderi

Atlantik Konseyi Ortadoğu Uzmanı Aaron Stein, Demokratik Suriye Güçleri (DSG), “Kendilerini Amerikan’nın çekilişi, Esad’ın iç savaştan galip çıkması ve Türkiye’nin sürekli düşman olma senaryosuna hazırlamaları gerekir.” dedi. Her ne kadar bu soruları cevaplamak kolay olmasa da, DSG’nin Esad rejimi ile anlaşması DSG’ye büyük bir çıkar sağlayacaktır.

Stein, DSG Suriye ordusu ve müttefikleri Rusya ve İran ile doğrudan savaşamaz. DSG’nin kendisine kazanç sağlayacak noktalardan faydalanması gerekir. Rejimin İdlib’e saldırmaya yönelik hazırlıkları DSG’nin faydalanabileceği noktalardan bir tanesi. Çünkü bu operasyon DSG’ye zaman kazandıracak ve hızlı karar vermemeleri için imkan sağlayacak. Rejimin İdlib operasyonuyla uğraşması Kürt güçlerinin görüşme masasında konumunu güçlendirecektir.

Rejimin İdlib operasyonundan sonra zayıflayacağını öngören Aaron Stein, bu durum Kürtlerin elini güçlendirecektir. Fakat Esad güçleri kendilerini toparladığında yavaş yavaş Kürtler ve Amerika da zayıflayacak. Bu yüzden Kürtlerin İdlib operasyonu sonrasında rejimin tüm zayıflıklarından faydalanması gerekir.

Suriye krizinin başından beri YPG Suriye rejim güçleriyle savaşmaktan uzak tuttu kendini ve “Rejimi Değiştirme” sloganı yerine “Siyasi ve İdari sistemi ademi merkezileştirme” sloganını kullandı. Bu durum Esad güçlerinin muhalif gruplara odaklanmasını sağladı. Stein, “İdlib operasyonu DSG’nin artık zamanla oynayamacağına dair bir işaret. Son kertede rejimle bir antlaşma yapmaları gerekecek.” diye ekledi.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...