The news is by your side.

Amerika: “Suriye’de Kürtlere uygunsuz muamele olmamalı”

Amerika‘nın Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey internet üzerinden düzenlediği basın toplantısında Menbiç, Türkiye ve Kürtler üzerine önemli açıklamalarda bulunarak, “Kürtlere uygunsuz muamele olmamalı” ifadelerine yer verdi. 

YPG

Jeffrey Suriye’den çekilme planıyla ilgili olarak “Öncelikle çekilme konusunda ortada bir takvim yok. İkinci olarak da eğer bir askeri operasyondan bahsediyorsanız maliyet konusu son derece karmaşık bir meseledir.” sözlerine yer verdi. 

Jeffrey Türkiye ve Kürt güçleriyle ilgili olarak şu şekilde konuştu: “Bizler Türkiye’nin güvenlik kaygılarını gidermek konusunda söz verdik. Ancak bunun dışında bizlerle birlikte Esad’a ve IŞİD’e karşı duran Kürt halkına yönelik uygunsuz bir muamelenin olmaması gerektiği konusunda da son derece kaygılıyız. Dolayısıyla her iki tarafın endişeleri konusunda son derece dikkatliyiz ve bir çözüm bulacağımıza inanıyoruz ancak henüz bunu sağlayabilmiş değiliz.”

Benzer Haberler
1 256

 Menbiç’le ilgili olarak da Jeffrey, “Menbiç yol haritasında ilerleme sağladık. Bu yol haritası Türkiye’nin mevcut güvenlik kaygıları, bizim güvenlik kaygılarımız ve elbette Menbiç’in istikrarlı hale getirilmesi üzerine tasarlandı. Yine de Türkiye ve YPG güçlerinin bölgeden çekilmesine yönelik bir yol haritamız var. Ayrıca Türkiye ile devriye görevi devam ediyor. ABD ve Türk askerleri bir savaş alanında ülke içerisinde hareket ediyorlar. Bu karmaşık bir durum. Savaş alanının ortasında güvenlik güçlerinin idaresini değiştirmek de son derece zor bir iş.” değerlendirmesinde bulundu. 

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.