The news is by your side.

ABD’nin Rojava ve Suriye’den çekilmesi daha da uzayacak

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump aninden bir açıklama yaparak “Suriye’den hızlı bir şekilde çekiliyoruz” demiş ardından “IŞİD’in atıklarının icabına Türkiye ve diğer bölge ülkeleri bakacak” demişti.

Rojava ve Suriye’den ABD askerlerinin çekilmesi, “müttefik Kürtlere” ihaneti ön gören açıklamadan bir kaç saat sonra Beyaz Saray yaptığı açıklamada “Bir ay içinde hız bir şekilde çekileceğiz” demişti.

Bazı ABD yayın organlarının geçtiğimiz hafta üst düzey askeri yetkililerden edindikleri bilgilere göre “emir komuta zinciri kapsamında sunulan geri çekilme planı bir kaç ay daha uzayacak ve bu gecikme sahadaki komutanlara da iletildi.”

Benzer Haberler
1 319

Ancak elde edilen yeni bilgilere göre ABD askerlerinin Suriye ve Rojava (Batı Kürdistan)’dan çekilmesi daha da uzayacak. Gerekçe olarak kısa sürede çelilme planı ABD askerlerini tehlikeye atacak diye açıklanıyor.

GEÇEN HAFTA ZERNEWS’TE YAYINLANAN BİR MAKALE-ANALİZ’DEN BİR BÖLÜM

ABD yetkililerine göre, Suriye’nin geri çekilme planını hazırlayan ABD askeri planlamacıları için en önemli husus, çekilmeyi gerçekleştiren Amerikan kuvvetlerinin korunması oldu. Yetkililer, ABD ve koalisyon uçaklarının hava saldırıları sürdürmeye ve çekilmeleri gerçekleştirirken Amerikan birliklerine hava desteği sağlamaya devam edeceğini söylediler.

Bununla birlikte, IŞİD’i hedef alan hava operasyonlarının ABD güçlerinin çekilmesinden sonra devam edip etmeyeceği belirsizliğini koruyor.

Bunun yanı sıra ABD’nin uzun zamandır Suriye’ye taşıdığı ağır askeri ekipmanların ülkeden çıkarılması zaman çizelgesi planlamacılarını hayli zorluyor.

Burada en büyük sıkıntı Deyrezzor gibi Irak sınırına yakın bir bölgede IŞİD ile savaşmaya devam eden DSG’ye askeri danışmanlık ve kara desteği veren Amerikan birlikleri için öne çıkıyor. Diğer yandan Fırat nehrinin doğusunda yani Rojava’da dağılmış Amerikan askerleri ve buralardaki lojistik üsleri büyük mesele.

Cevap yazın