Almanya’dan yeni karar; Türkiye ile kriz kapıda

Almanya / Türkiye Haberleri  – ZERnews: ABD ile Türkiye arasında yaşanan gerilimle birlikte Ankara ile Berlin ilişkisinde bir yakınlaşma meydana gelmişti. Ancak söz konusu yakınlaşmayı bozacak bir gelişme yaşandı.

Almanya’nın önde gelen gazetelerinden Bild, Alman federal bütçesinden DİTİB’e (Diyanet İşleri Türk İslam Birliği) para yardımı yapılmayacağını ileri sürdü. Bild’e konuşan CDU’lu Christoph de Vries, Federal hükümetin, DİTİB’e yapacağı mali yardımı ve bütçeyi rafa kaldırdığını söyledi.
De Vries, “2018 yılında yapılacak yardımlar tamamen kaldırıldı. Ben Federal Hükümetin bu adımını destekliyorum” dedi. Bild, 2014-2017 yılları arasında bütçeden DİTİB’e tam olarak 5.983.429,91 Euro para yardımı yaptığı açıklanırken, geçen yılki yardımların da yüzde 80 oranında azaltıldığı öne sürüldü. Gazetenin haberinde, DİTİB’e gelecek yıl hiç bütçe çıkmayacağı ileri sürüldü.
Diyanet İşleri Türk İslam Birliği, (DİTİB), Almanya’da yaşayan Müslüman Türklerin dinî, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamak, ibadethaneleri yönetmek üzere faaliyet gösteren bir kurum olarak bilinyor.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...