The news is by your side.

Almanya polisi Hambach Ormanı Direnişi’ne saldırdı, bir gazeteci yaşamını yitirdi

Hambach Ormanı’nda yaşayanlar ağaçların kesilmesine karşı direnişini sürerken Almanya polisinin saldırısı sırasında bir gazeteci hayatını kaybetti. Kuzey Ren-Vestfalya yönetimi operasyonu durdurma kararı aldı.

Almanya’nın Aachen kenti yakınlarındaki Hambach ormanında, linyit ocağının genişletilmesi için ağaçların kesilmesini engellemeye çalışanlara yönelik operasyon sırasında bir gazeteci yüksekten düşerek hayatını kaybetti.

Polisin yaptığı açıklamaya göre gazeteci iki ağaç arasında kurulu 15 metre yüksekliğindeki asma köprüden düştü.

Benzer Haberler
1 1,157

“Operasyon yoktu” 

Kuzey Ren-Vestfalya İçişleri Bakanı Herbert Reul olay üzerine operasyonun durdurulduğunu duyurdu. Polis yetkilileri ise gazetecinin hayatını kaybettiği ağaçlara o sırada operasyon düzenlenmediğini iddia ederek savunma yaptı.

“Operasyon vardı”

“Hambacher Forst” adlı Twitter hesabından yapılan paylaşımda ise gazetecinin öldüğü sırada ormanda polis operasyonun vardı:

“Bize ormanda uzun süredir gazeteci olarak eşlik eden arkadaşımız 20 metre yükseklikteki bir asma köprüden düştü. Bu sırada polis ve (enerji şirketi) RWE ağaç ev köyünü boşaltmaya çalışıyordu. O sırada özel tim, asma köprünün yakınlarında bir aktivisti gözaltına alıyordu. Düşen kişi, muhtemelen oraya gitmeye çalışıyordu”

Neler oldu? 

Hambach ormanının 12 bin yıllık bir geçmişi var. Ormanın yüzde 90’lık bir kısmı linyit madeni çıkarmak için yok edilmişti. Kalan kısmın yok olmasını engellemek isteyen bir grup yaşam savunucusu bundan beş yıl önce ormanlardaki ağaçların tepelerine evler kurarak orada yaşamaya başladı.

Almanya yasalarına göre eğer ağaçta herhangi bir canlı yaşıyorsa o ağacı kesmek yasak. Aktivistler bu kanun çerçevesinde ağaçlara evler kurup, ağaçlar arası çektiği halatlarla iletişim ve lojistik destek sorununu da çözerek tam bir dayanışma içerisinde yaşıyorlardı. Onların direnişini soğuk ve yağmur hiçbir şekilde kıramadı.

Almanya hükümeti ve Avrupa’nın en büyük linyit maden ocağı sahibi RWE şirketi ancak beş yıl sabredebildi ormanın kalan bu kısmını da yok etmek için. Hambach Ormanı’ndan çıkarılan linyit Avrupa’nın en fazla sera gazı salınımı yapan enerji santrallarına taşınıyor. Linyit içerdiği yüksek karbon nedeniyle en kirli fosil yakıt. Angela Merkel yönetimi ormana 13 Eylül’de operasyon düzenledi.

Yaklaşık 4 bin kişilik özel Almanya polisinin operasyonuyla 50 ağaç evden 39’u yıkıldı; ormanda yaşayanların bir kısmı gözaltına alındı. Ancak direniş sürüyor. Operasyonun sertliği nedeniyle Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, ABD, Kanada, Belçika ve Türkiye’den yaşam savunucuları bölgeye geliyor.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.