İran ve Türkiye sıkıştı, Kürdistan Bölgesi yönetimi ne yapmalıdır – Ali Javanmardi

Irak, İran ve Türkiye yeni bir sürece sürükleniyor. Eğer Kürdistan Bölgesi Yönetimi bunu başarılı bir şekilde kullanmasını bilirse ekonomik olarak halka getirisi çok olacak, hem de siyasi olarak büyük fırsatlar elde edilmiş olunacak.

Makale: Ali Javanmardi / ZERnews

ABD, Türkiye’ye baskı ve yaptırımlar uyguluyor. Çok büyük konuşan Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump’ın bir iki satırlık twiti ile adeta yıkıldı. Türkiye ekonomisi tehlike altına girdi.

Türk lirasının değeri çok düştü, eğer bu süreç böyle devam ederse Türkiye eskisi gibi kalmayacak. Türkiye’nin eskisi gibi kalmamasının Güney Kürdistan (Kürdistan Bölgesi) açısından kazancı ne olacak?

Türkiye ve İran güçlerini kullanarak Kürdistan Bölgesi’ne yaptırımlar uygulamış, ambargo uygulamıştı. Kürtlerin bir çok kazanımı ellerinden alınmıştı. Şimdi devran tersine dönüyor; Her iki ülke Kürdistan Bölgesi’ne muhtaç duruma düştü.
Harita: Irak ve Suriye’de – Sarı Bölgeler Kürt güçlerinin kontrolünde

ABD’nin ambargosu sebebiyle İran petrolünü hiç bir yere satamayacak ancak Kürdistan Bölgesi’ne ucuza satmak isteyecektir. Veya Kürdistan Bölgesi üzerinden büyük ödemeler karşılığında satmak isteyecektir. 
Kürdistan Bölgesi bu oyunun bir parçası olmamalıdır. Çünkü ABD bunun bedelini ağır ödetecektir. Nitekim Irak’ın güneyindeki Irak vilayetleri İran ve ABD arasında sıkışmış bulunmakta.
Türkiye, İran’dan önemli ölçüde doğalgaz ve petrol satın alıyordu. Artık ABD’nin ambargosu nedeniyle alamayacak. Böylece Kürdistan Bölgesi’ne muhtaç duruma düşecek. Kürdistan yönetimi bunu halkımızın faydasına yönelik olarak çok iyi kullanabilir. 
Ayrıca Kürdistan Bölgesi İran’ın baskısı ve saldırıları sebebiyle Kerkük dahil bir çok kazanımını kaybetmişti, bu gelişme Kürtlerin bu kazanımlarını tekrar ele geçirmesi için fırsata dönüştürülebilir.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...