Aldar Xelil: Türkiye’ye yeşil ışık yakıldı

TEV-DEM Yürütme Konseyi Üyesi Aldar Xelil, son günlerde Türkiye devleti tarafından obüs bombalarıyla hedef alınan Kuzey ve Doğu Suriye‘ye yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye, Rusya, Almanya ve Fransa liderlerinin katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirilen Suriye zirvesinin ardından bombalamaların başladığına dikkat çeken Xelil, “İstanbul’da Rusya, Fransa ve Almanya liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilen zirvede Türkiye’ye yeşil ışık yakılmamış olsaydı Fırat’ın doğusuna saaldırılar olmazdı” dedi.

ABD’nin pratik bir tutum alması için her türlü çabayı göstereceklerini belirten Xelil sözlerini şöyle sürdürdü: “Suriye’de muhaliflerin bir etkisi kalmadı. Rejim var, biz varız ve İdlib’deki gruplar var. İdlib’e yönelik operasyonun gerçekleştirilmesi durumunda sadece biz ve rejim kalıyoruz.”   

İstanbul’da Türkiye, Rusya, Fransa ve Almanya arasında liderler düzeyinde 27 Ekim günü dörtlü Suriye zirvesi gerçekleşmişti. Zirveden bir gün sonra Türkiye obüs toplarıyla Kobani’nin köylerini hedef almıştı.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...