AKP ve MHP’nin yerel seçim planı; Kayyum atanan 102 HDP’li belediye…

Türkiye Haberleri – ZERnews: Türkiye Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimlerde izlenecek yol haritası için önümüzdeki hafta bir araya gelmesi bekleniyor.

3 BÜYÜK İL İÇİN MHP’DEN SİNYAL

Görüşme öncesi ortaya atılan iddiaya göre, 3 büyük il için MHP’nin “AKP’nin büyükşehir belediye başkan adayına destek vereceği” söyleniyor.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Selda Güneysu’nun haberine göre, 3 büyük il için MHP’nin “AKP’nin büyükşehir belediye başkan adayına destek vereceği” söyleniyor. Erdoğan-Bahçeli görüşmesinin ardından da AKP ve MHP arasında yerel seçimlere ilişkin çalışmaların başlayacağı belirtiliyor. İki parti arasındaki çalışmaların da AKP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ile MHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz tarafından yürütüleceği ifade ediliyor. 
PROTOKOL ESASINA DAYALI İTTİFAK
İddiaya göre, iki parti arasında “protokol esasına dayalı” bir ittifak palnlanıyor. Her iki parti lideri de AKP ve MHP arasında gerçekleşecek olası ittifakı “bir deklarasyonla” seçmenlerin karşısına çıkacak. Her iki partinin yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcıları Türkiye’yi il il, ilçe ilçe çalışacak. Her il ve ilçenin hem 2014 yılında gerçekleştirilen yerel seçimlerde hem de 24 Haziran seçimlerindeki aldığı oylar masaya yatırılacak. Bu oylar üzerinden de Türkiye geneli oy analizi ortaya çıkarılacak. Bir ilde hangi partinin oyu daha yüksekse, diğer partinin “oy oranı yüksek olan partiyi desteklemesi” planlanıyor. 
KAYYUM ATANAN HDP’Lİ BELEDİYELER
İttifakta, “kayyuma devredilen HDP’li 102 belediyenin ne olacağı” sorusu da soruluyor. Bu belediyeler için bölgede “MHP’nin, AKP’nin adayını destekleyeceği” belirtiliyor. Buna göre de MHP’nin bu il ve ilçelerde “AKP’li adayın karşısına ya aday çıkarmayacağı, AKP’nin adayını ‘ortak aday’ olarak belirleyeceği, ya da ‘düşük profilli bir aday’ çıkaracağı’ değerlendirmeleri yapılıyor. Ancak MHP, Iğdır, Kars gibi illerde ise partiyi, önceki seçimlerde alınan oylar nedeniyle AKP’den daha şanslı görüyor. Bu illerde de “AKP’nin, MHP’yi destekleyebileceği” söyleniyor.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...