AKP-MHP arasındaki gerilim sürüyor; Öğrenci Andı ve Af…

Türkiye Haberleri – ZERnews: Adalet ve Kalkınma Partisi Sözcüsü Ömer Çelik düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirirken, MHP ve Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye ilişkin dikkat çeken ifadeler sarf etti.

Danıştay’ın tebliğ ettiği ‘Öğrenci Andı’ kararı sonrası AKP ve MHP arasında başlayan gerilim, af ve ittifak tartışmalarıyle birlikte yeni bir boyut aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamalarının ardından, AKP Sözcüsü Ömer Çelik basın toplantısı düzenledi.
Af tartışmalarıyla ilgili açıklama yapan Ömer Çelik, “Cumhurbaşkanımız imalarla konuşmayı sevmez. İma yollu MHP’yi ifade ettiğini söylemek Cumhurbaşkanımızı yeterince tanımamaktır. Cumhurbaşkanımız istese MHP’yi zikrederek konuşurdu. Baştan aşağı yanlış bir değerlendirmedir” dedi. Çelik, açıklamalarına şöyle devam etti:
“CUMHURBAŞKANIMIZIN HEDEF ALINMASINI REDDEDİYORUZ”
“Cumhurbaşkanımızın hedef alınmasını reddediyoruz, kabul edilebilir bulmuyoruz. Cumhur ittifakının gerektirdiği siyasi nezakete uymamıştır. Diliyoruz, bundan sonra hassasiyet gösterilsin. Bu şekilde yorumlar üzerinden fikir tesis ederek bu yaklaşımlarla yürümenin doğru olmadığını düşünüyoruz. Bu cümleler son derece kırıcı cümlelerdir. Biz bunun tekrarlanmaması gerektiğini ifade ediyoruz. Partimizde afla ilgili çalışma tamamlanmak üzere. Son noktayı koyunca Cumhurbaşkanımız açıklar. Son noktaya yaklaştık.”
CUMHUR İTTİFAKININ AKIBETİ
İttifak süreciyle ilgili soruya Çelik, “Her iki partinin de siyasi tecrübeleri var. Her siyasi gündemde anlaşacağız diye bir şey yok. AK Parti’nin siyasi politikaları bellidir. Cumhurbaşkanımız şahıslara karşı işlenen suçları affetme yetkisinin bizde olmadığını ifade etti. Cumhur İttifakı’nın kıymetinin altını çiziyoruz. AK Parti her yerde aday çıkaracaktır. Bir formüle varılıyor varılmıyor arkadaşlarımız görüşüyor. Mutabakat varsa birlikte hareket edilir” yanıtını verdi.
DANIŞTAY’IN “ÖĞRENCİ ANDI” KARARI
Danıştay’ın Öğrenci Andı kararıyla ilgili konuşan Çelik, “Danıştay bu kararı vererek kendi sınırları dışında karar verdi. Kendini hükümet yerine koymuştur. Yürütmenin takdir hakkını yok saymıştır. Takdir yetkisini bizzat kendisi kullanmıştır. Yasayı ve anayasayı alenen çiğnemiştir” dedi.
AKP-MHP ARASINDA AF POLEMİĞİ NASIL BAŞLADI?
MHP’in Meclis’e sunduğu af tasarısı, Cumhur İttifakı’nda polemiğe neden oluyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün “Şimdi birileri çıkarmış af, laf. Mağdur, mazlum ‘Affettim’ diyorsa o ayrı ama biz asla. O zaman adil, adaletle hükmeden iktidar olamazsınız. Biz rastgele cezaevine girenlere cezaevinin kapısını açamayız. Şahıslara karşı işlenen suçları devletin af yetkisi yoktur. Biz uyuşturucuları affeden bir iktidar olarak mı anılacağız?” açıklaması yapmıştı.
Bu açıklama, MHP’nin tepkisine neden oldu. Erdoğan’a yanıt veren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli “Partimizi zan ve töhmet altında bırakmak asla doğru değildir. MHP’yi yüzeysel ve üstünkörü bir şekilde uyuşturucuyla, uyuşturucu suçuyla yan yana getirmek şayet art niyet değilse, kesinlikle isabetsiz ve itibarsız bir isnattır” açıklaması yaptı.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...