The news is by your side.

Ahmet Altan’a para cezası

Gazeteci-yazar Ahmet Altan, 2016’da kaleme aldığı bir yazı nedeniyle ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla yargılandığı davada 7 bin lira adli para cezasına çarptırıldı.

Altan’a para cezası

İstanbul 30. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, anayasayı ihlal suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Altan hükümlü bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Şikayetçi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ise avukatı Ela Ezgi Yelmen temsil etti.

Sanık Ahmet Altan savunmasında: “Benim cumhurbaşkanıyla kişisel bir ilişkim yoktur. Ona hakaret etmek için bir nedenim de yoktur. O bir siyasidir. Benim yaptığım uyguladığı siyaseti eleştirmektir. Bu da benim anayasal hakkımdır. Siyasi eleştirinin önüne geçilmek için bu tür davalar açılmaktadır. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatimi talep ederim. Eğer şikayetçi Cumhurbaşkanı veya siyasi olmasaydı onun hakkında bir şey yazacak mıydım? Hayır. Bu yazı onun siyasi eylemi hakkında yazıldı. Yargıtay’ın ölçütüne bakarak müştekinin kişiliği değil, eylemine yönelik yazılan bir yazı vardır. Bu da hakaret olamaz, eleştiri olur.” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
1 112

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.