Afganistan ile Taliban arasında tarihi buluşma; Onlarca ülkeye davet

/ Afganistan Haberleri – ZERnews: Dışişleri Bakanlığı, Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani’nin, başkent Moskova’da düzenlenecek olan ve Afganistan’da birçok bölgede denetimi elinde tutan Taliban’ı temsil edecek bir heyetin de katılacağı barış görüşmelerine kendi temsilcilerini göndermeyi kabul ettiğini duyurdu.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, 9 Kasım’da Moskova’da düzenleneceği belli olan barış görüşmeleri için, “Bu, Taliban’ın Doha’daki siyasi bürosundan bir heyetin katılacağı ilk üst düzey uluslararası toplantı olacak” denildi.
Rusya Dışişleri Bakanlığı ayrıca, Hindistan, İran, Pakistan, Çin, ABD, Türkmenistan ve Kazakistan’ın da dahil olduğu pek çok ülkenin temsilcilerinin de görüşmeye davet edildiğini açıkladı. Görüşmenin açılışını Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un yapacağı belirtilen açıklamada ayrıca, “Rus tarafı, Afganistan’da siyasal çözümden başka bir ihtimal olmadığı şeklindeki pozisyonunu teyit eder” denildi. Rusya ağustos ayında barış görüşmeleri düzenlenmesini önermiş ve 12 ülkeyle Taliban temsilcilerini bir sonraki ay Moskova’da toplanmaya davet etmişti. Fakat Afgan hükümeti görüşmeye sıcak bakmamıştı.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...